Nowy dowódca w bazie lotnictwa w Babich Dołach

Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej ma nowego dowódcę. Wojskowymi lotnikami od teraz dowodzi komandor pilot Andrzej Szczotka, który w ostatnim czasie był dowódcą 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w gdyńskich Babich Dołach. Odbyła się już oficjalna uroczystość objęcia obowiązków.

Komandor pilot Andrzej Szczotka, doświadczony lotnik z nalotem sięgającym ponad 3550 godzin za sterami będzie dowodził poczynaniami Gdyńskiej Brygady Lotnictwa MW. Do tej pory pełnił obowiązki dowódcy 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Babich Dołach, które oficjalnie zdał na płycie gdyńskiego lotniska podczas uroczystości związanej z objęciem nowego stanowiska. W gronie gości i wojskowych lotników odbierał gratulacje i życzenia sukcesów zawodowych m.in. od Inspektora Sił Powietrznych, gen. dyw. Jacka Pszczoły.

– Generał Pszczoła w swym krótkim przemówieniu wyraził przekonanie, że kolejne stanowiska w lotnictwie morskim, które zajmował komandor Szczotka doskonale przygotowały go do nowych, niełatwych zadań. Życzył nowemu dowódcy sukcesów i żołnierskiego szczęścia. Nowy dowódca BLMW podziękował przełożonym za zaufanie i wsparcie oraz zapewnił, że utrzyma wysoki poziom dowodzenia w brygadzie, który wyznaczyli jego poprzednicy – relacjonuje Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Komandor pilot Szczotka został wyznaczony na stanowisko dowódcy decyzją Ministra Obrony Narodowej z kwietnia tego roku. Na nowym stanowisku bezpośrednio zastąpił kmdr. pil. Cezarego Wiatraka, który był czasowym pełniącym obowiązki dowódcy. Jednocześnie wcześniejsze obowiązki dowódcy bazy w Babich Dołach przekazał czasowo kmdr. por. Waldemarowi Milczarkowi.

Nowy dowódca Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej to absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie na kierunku pilotażu samolotu odrzutowego oraz Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Karierę lotnika morskiego rozpoczynał w 1986 roku w 34. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, następnie służył w 1. Dywizjonie Lotniczym i 28. Puckiej Eskadrze Lotniczej. Od kwietnia 2004 roku związany z dowództwem Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Komandor pilot Andrzej Szczotka jako późniejszy zastępca dowódcy Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej wielokrotnie podejmował społeczne inicjatywy na rzecz fundacji wspierających leczenie ciężko chorych dzieci. Koordynował również organizację transportu lotniczego zespołów medycznych z organami do przeszczepu- tzw. „Akcji Serce”. Pełnił obowiązki dowódcy 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach i Darłowie oraz wspomnianej 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: