Nie będzie śledztwa ws. tuszowania pedofilii przez byłego metropolitę gdańskiego

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku odmówiła wszczęcia śledztwa przeciwko byłemu metropolicie gdańskiemu abp. Sławojowi Leszkowi Głódziowi. Zawiadomienia dotyczyły podejrzenia tuszowania przestępstw seksualnych księży.

Trzy wnioski o możliwości popełnienia przestępstwa przez abp. Sławoja Leszka Głódzia trafiły do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku w miesiąc temu. Zawiadomienia prokuraturze przekazała państwowa komisja ds. pedofilii. Zawiadomienia nie są jednak efektem ustaleń komisji, ale były to zgłoszenia przygotowane przez posłankę Lewicy, Joannę Scheuring-Wielgus.

Kilka tygodni temu w komunikacie Nuncjatury dotyczącym abp Głódzia ta informowała o nałożeniu na niego kary.

Dwóch posłów PO wykluczonych z partii

Napisano wtedy, że działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań abp. Sławoja Leszka Głódzia w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich, oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem archidiecezją.

Ponadto, w wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do tego hierarchy następujące decyzje: Nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską, zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji gdańskiej, nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz „Fundacji św. Józefa”, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: