Mężczyzna miał wyłudzić z gdańskiego magistratu 230 tys. zł

Gdańscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą i korupcję na polecenie prokuratora zatrzymali 51-letniego mężczyznę prowadzącego dwie szkoły, podejrzanego o wyłudzenie pieniędzy pochodzących z dotacji oświatowych przyznawanych przez Urząd Miejski w Gdańsku. Podejrzanemu za popełnione przestępstwa grozi do 8 lat więzienia.

Zatrzymanie 51-letniego mężczyzny to efekt śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Gdańsk Oliwa przez funkcjonariuszy zwalczających przestępczość gospodarczą i korupcję z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Według ustaleń śledczych dyrektor szkoły poprzez poświadczenie nieprawdy na listach obecności uczniów,  posłużył się tą dokumentacją i w 2018 wyłudził z gdańskiego urzędu nie mniej niż 230 tysięcy złotych dotacji oświatowych.

W środę na polecenie prokuratora 51-latek został zatrzymany i doprowadzony do prokuratury. Zebrany w śledztwie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mu zarzutów w tej sprawie. Wobec 51-latka prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju, nakazu powstrzymywania się od wykonywania działalności związanej z prowadzeniem placówek oświatowych oraz poręczenie majątkowe.

Mężczyzna odpowie za wyłudzenia dotacji oświatowej pochodzącej z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Za poświadczenie nieprawdy w dokumentacji, celem osiągnięcia korzyści majątkowej grozi do 8 lat więzienia. Do 8 lat więzienia grozi za przestępstwo oszustwa. Za podrobienie dokumentu i posłużenie się nim w celu zdobycia środków finansowych grozi do 5 lat. Za naruszenie przepisów dotyczących przetwarzania danych osobowych grozi do 2 lat pozbawienia wolności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: