Egipt kusi polskich turystów i luzuje obostrzenia

Kolejny wakacyjny kraj luzuje obostrzenia związane z koronawirusem. Pozwolił bez kwarantanny i testów wjeżdżać zaszczepionym.

Turyści, którzy minimum 14 dni przed podróżą do Egiptu zostali w pełni zaszczepieni przeciw Covid-19, nie będą już musieli okazywać przy wjeździe do kraju negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronawirusa – poinformowało egipskie ministerstwo zdrowia. Ważne też, by te osoby w ostatnich 14 dniach od przyjazdu do Egiptu, nie podróżowały do i z krajów, w których występują zmutowane formy Covid-19.

Egipt akceptować będzie zaświadczenia o zaszczepieniu w formie kodu QR, potwierdzające przyjęcie dwóch dawek szczepionki firm Pfizer, AstraZeneca, Moderna, Sinopharm, Sinovac, Sputnik lub jednodawkowego preparatu od Johnson&Johnson.

Wjazd na kodzie QR

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podaje, że „egipskie służby medyczne będą weryfikowały świadectwa otrzymania szczepień przeciwko Covid-19 w zakresie informacji w nim zawartych oraz organu wydającego zaświadczenie. Następnie będzie podejmowana decyzja o uznaniu albo odrzuceniu świadectwa.

Oryginał przedmiotowego dokumentu musi być opatrzony kodem QR oraz nie powinien zawierać żadnych śladów wskazujących, że mogło dość do ingerencji w jego treść. Władze egipskie nie doprecyzowały jaką formę powinien mieć dokument potwierdzający otrzymanie szczepień przeciwko Covid-19. Medyczne służby lotniskowe wskazują, że istotne przy weryfikacji certyfikatów będzie, żeby dane sczytane z kodu QR wskazywały m. in.: pełne dane podróżnego, dane podmiotu uprawnionego do wystawienia dokumentu, daty szczepień oraz rodzaj przyjętych szczepionek. W związku z powyższym przed planowaną podróżą sugerujemy kontakt z przewoźnikiem lotniczym w celu uzyskania szczegółowych informacji”.

Turyści niezaszczepieni nadal muszą przy wjeździe do Egiptu okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego maksymalnie 72 godziny przed planowanym przylotem. W największych egipskich kurortach, takich jak Hurghada, Szarm El-Szejk czy Marsa Alam można wykonać badanie po przylocie, na lotnisku. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci do lat 6.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: