Kup u nich produkty i wspieraj osoby wykluczone na rynku pracy

Zaglądając na Uliczkę Pomorską oraz na wyspę Ołowiankę podczas tegorocznego Jarmarku św. Dominika możemy wspomóc działania prowadzone na rzecz osób wykluczonych społecznie. Znajdować się tam będą stoiska podmiotów z Trójmiasta, Słupska, Sztumu czy Rumi, w których aktywności gospodarczej ważne jest coś więcej niż tylko zysk.

Na stoiskach podmiotów ekonomii społecznej, które wezmą udział w jarmarku, spotkamy wystawców, których działalność opiera się na pomocy osobom potrzebującym i tworzeniu dla nich miejsc pracy. Zatrudniają oni osoby wykluczone lub zagrożone wykluczeniem społecznym, m.in. z powodu niepełnosprawności, bezdomności lub długotrwałego bezrobocia.

Kogo spotkamy na Uliczce Pomorskiej?

Na Uliczce Pomorskiej znajdziemy przedstawicieli Fundacji Świat Wrażliwy, która prowadzi w Gdańsku kawiarnię Caffe Aktywni. Jest to miejsce, w którym pracują młodzi ludzi z niepełnosprawnością intelektualną oraz wspierające ich seniorki-mentorki. Podczas jarmarku Caffe Aktywni uraczą wszystkich lemoniadą i ciastkami. Będą również sprzedawać rękodzieło, m.in. biżuterię i ceramikę.

Rękodzieło zobaczymy też na stoisku Fundacji dla Was z Rumi, a konkretnie świece sojowe w szkle czy produkty do kąpieli, czyli wszystko to, co może być potrzebne, aby zrobić sobie domowe spa. Poza tym swoje rękodzieło zaprezentuje Fundacja Przystań ze Słupska, w której ofercie znajdziemy przeróżne przedmioty z gliny i drewna, wieszaki czy torby. Natomiast Fundacja „PijaR z sercem” ze Sztumu sprzedawać będzie wyroby rzemieślnicze, w tym drewniane szkatuły, skrzynie, krzesła, ozdoby rycerskie oraz stroje średniowieczne.

Wśród wystawców warto wypatrzeć stoisko spółdzielni socjalnej Kooperacja z Sopotu, sprzedającej markową odzież używaną, książki, antyki oraz ozdoby wnętrz. Pojawi się tam bowiem replika kosza plażowego z 1915 r., który spółdzielnia wypożycza na sopockiej plaży. Ponadto, na jarmarku spotkamy spółdzielnię socjalną Zeroban z Gdańska, która przerabia materiały z odzysku w myśl idei zero waste, tworząc m.in. torby, plecaki, poduchy ogrodowe czy portfele.

Będąc na Uliczce Pomorskiej możemy też wspomóc Stowarzyszenie Solidarni „Plus” – ośrodka readaptacji eko „szkoła życia” w Wandzinie. Wśród sprzedawanych przez nich produktów żywnościowych bio dostępne będą np. syropy z mniszka lekarskiego czy pigwowca, a wśród przedmiotów rękodzielniczych – prace malarskie i domki dla owadów.

A kogo na wyspie Ołowiance?

Na wyspie Ołowiance każdy będzie mógł się zapoznać z ofertą znanej nie tylko na Pomorzu, ale i w całym kraju spółdzielni socjalnej Dalba z Pucka. Prowadzi ona pierwszy w Polsce i szósty na świecie browar spółdzielczy, w którym zatrudnienie znajdują osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Piwa przez nich wytwarzane znaleźć można w wielu sklepach czy w restauracjach. Odwiedzając ich stoisko na jarmarku na pewno będziemy pod wrażeniem smaków zarówno piw klasycznych, jak Rożkowe czy Cumowe, oraz piw wymrażanych, jak Królowa Lodu czy Lodomur.

A dla chcących zaspokoić głód czekać będą zapiekanki w różnych smakach, przygotowanych przez pracowników spółdzielni socjalnej Dobre miejsce z Gdyni.

pomorskie.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: