Trójmiejscy spadochroniarze planują pobić rekord świata

Samolot i kilkunastoosobowa grupa spadochroniarzy. Wśród nich trzy osoby z Trójmiasta: Piotr Walasek, Mariusz Ozga i Michał Flak. Skoczkowie polecą w jednej formacji z samolotem, używając specjalnych kombinezonów wingsuit, dzięki którym mogą osiągnąć prędkość ponad 200 km/h. Będą próbować pobić rekord świata w tym niesamowitym wyczynie.

Próba pobicia rekordu świata odbędzie się w Elblągu w Strefie Balic. Inicjatorem przedsięwzięcia jest gdynianin Piotr Walasek, który swój pierwszy skok wingsuit wykonał w 2001 roku. Od 23 do 27 sierpnia odbędzie się nawet tysiąc skoków w różnych formacjach wingsuit, liczących od 9 do 18 osób. W rekordzie, który chcą pobić skoczkowie, samolot nie jest jedynie środkiem transportu – jest elementem formacji.

– Kilka lat temu szwajcar Daniel Ossio zorganizował w Portugalii bicie rekordu świata i zebrał największą formację wingsuitów lecącą przy samolocie. Pomyślałem, że podobną rzecz można zrobić w Polsce. W ubiegłym roku zaprosiłem na lotnisko w Elblągu grupę najlepszych polskich wingsuiterów i w 8 osób skoczyliśmy przy samolocie. Zrozumieliśmy, że możemy pobić rekord z Portugalii. Dlatego w sierpniu chcemy utworzyć formację złożoną z minimum 15 osób – tłumaczy Piotr Walasek.

Ustanowienie nowego rekordu wcale nie będzie proste. Aby to zrobić, skoczkowie w specjalnych kombinezonach muszą lecieć w minimum 15-osobowej grupie obok samolotu. Spadochroniarze, lecąc w poziomie, osiągają prędkość ponad 200 km/h.

Zadanie, z którym zmierzą się skoczkowie, jest trudne i wymagające:

– Trudność polega na tym, że pomimo dużej liczby oddanych skoków i doświadczenia skoczek, zakładając kombinezon wingsuit, zaczyna uczyć się wszystkiego od początku. Oczywiście doświadczonej osobie, która czuje powietrze, pójdzie szybciej niż młodemu skoczkowi, ale nie wszystko przyjdzie od razu – zaznacza Piotr Walasek, inicjator ustanawiania nowego rekordu świata.

Podczas sierpniowej próby zbierze się łącznie 27 skoczków reprezentujących najwyższy, światowy poziom. W tej zaszczytnej grupie jest trzech mieszkańców Trójmiasta: Piotr Walasek, Michał Flak i Mariusz Ozga.

Aktualne informacje na temat bicia rekordu można śledzić na na Facebooku.

gdynia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: