Rozpoczyna się budowa najdłuższego fragmentu ekspresówki na Pomorzu

Podpisanie dwóch umów – na projekt i budowę oraz na nadzór inwestorski – oznacza rozpoczęcie prac przy najdłuższym odcinku trasy S6 w województwie pomorskim. Dzięki tej inwestycji kierowcy zyskają możliwość szybszego przejazdu w kierunku Trójmiasta, a mieszkańcy Lęborka południową obwodnicę miasta.

– Podpisana dzisiaj umowa jest już trzydziestą piątą w tym roku. Dzięki temu do fazy realizacji przeszło 35 zadań o łącznej długości blisko 440 km i wartości ok. 13,5 mld złotych – powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

– W III kw. 2021 r. ruszą przetargi na budowę odcinków od Koszalina do obwodnicy Słupska, dla których są już sporządzone projekty budowlane. Całość trasy S6 w województwach pomorskim i zachodniopomorskim planujemy oddać do ruchu w 2025 r. – dodał Szef GDDKiA.

O zamówieniu

Pierwsza umowa przewiduje przygotowanie projektu, a następnie budowę 22-kilometrowego odcinka dwujezdniowej drogi ekspresowej, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku wraz z pasem awaryjnego postoju. Na trasie przewidziano budowę węzłów Lębork Południe, Lębork Wschód, Łęczyce oraz rozbudowę węzła Bożepole Wielkie. Dzięki budowie drogi ekspresowej przejazd tym odcinkiem S6 skróci się o połowę, a także poprawi się bezpieczeństwo i komfort jazdy. Koszt prac budowlano-montażowych wyniesie 718 669 944,83 zł. Czas realizacji 38 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych). Wykonawcą tego odcinka jest Budimex.

(mat. GDDKiA)
(mat. GDDKiA)

Nadzór inwestorski

Druga umowa, którą podpisaliśmy, dotyczy pełnienia nadzoru inwestorskiego. Została zawarta z firmą Lafrentz Polska, a jej koszt wyniesie 11 662 048,20 zł. Nadzór wspomaga inwestora w sprawnym prowadzeniu inwestycji. Jego rola polega na kontrolowaniu procesu projektowania, a następnie budowy. Po rozpoczęciu prac budowlanych, reprezentując inwestora na budowie, nadzór sprawdza i odbiera roboty budowlane, kontroluje zgodność realizacji budowy na podstawie przygotowanej dokumentacji, kontroluje rozliczenia budowy i wiele innych.

Dodatkowe środki z budżetu państwa

Postępowanie przetargowe obejmowało odcinek drogi ekspresowej S6, realizowany po decyzji Rządu o przeznaczeniu dodatkowych środków z budżetu państwa na budowę tej trasy.

W realizacji i przetargu

W województwie pomorskim w budowie są już trzy odcinki S6 między Bożympolem Wielkim a Gdynią o łącznej długości ok. 41 km. W tym roku podpisaliśmy dotychczas umowy na kolejne pięć fragmentów trasy: dwie na Obwodnicę Metropolii Trójmiejskiej (dwa zadania), na budowę II jezdni istniejącej obwodnicy Słupska, odcinek Skórowo – Leśnice oraz Bobrowniki – Skórowo. Razem na sześciu odcinkach w fazie projektowania jest 94,8 km nowych dróg ekspresowych (wraz z obwodnicą Żukowa klasy GP powstającą w ramach OMT). Na etapie przetargu, po rozprawie w Krajowej Izbie Odwoławczej, jest odcinek S6 od końca obwodnicy Słupska do Bobrowników.

W województwie zachodnio-pomorskim ostatnio podpisaliśmy umowy na prace budowlane przy dokończeniu obwodnicy Koszalina i Sianowa (pomiędzy węzłami Koszalin Wschód a Sianowem) w ciągu trasy S6. Wcześniej natrafiono tam na bardzo niekorzystne warunki gruntowe, co wymusiło wprowadzenie poważnych zmian projektowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *