Niebywała aktywizacja. To było pierwsze w życiu spotkanie z alpakami

Środowiskowy Dom Samopomocy nieustannie poszukuje ciekawych form aktywizacji i usprawniania dla swoich domowników, odpowiadających na ich indywidualne potrzeby.

– Nasz dom jest otwarty dla każdego i wielu nietypowych gości już podejmowaliśmy. Jednak czterokopytnych jeszcze nigdy – informuje dyrektor ŚDS w Starogardzie Gdańskim Aleksandra Formela.

Niedawno ośrodek odwiedził Grzegorz Kuliś z Fundacji „Alpaki na Kaszubach” wraz ze swoimi trzema zwierzakami: lamą Damą oraz alpakami: Enzo i Chcikenem.

Dla większości uczestników zajęć Środowiskowego Domu Samopomocy było to pierwsze w życiu spotkanie z alpakami. Usłyszeli wiele ciekawych informacji o pochodzeniu, pielęgnacji i usposobieniu tych zwierząt.

(Fot. Natalia Szyszkowska/Joanna Karapuda)
(Fot. Natalia Szyszkowska/Joanna Karapuda)

– Alpakoterapia to forma terapii wspierającej polegająca na bezpośrednim kontakcie ze spokojnie nastawioną do człowieka alpaką. Karmienie, przytulanie, głaskanie tych uroczych zwierząt odpręża i wycisza. Alpaki są ciepłe i miękkie w dotyku, dzięki czemu obniża się poziom lęku i stresu. Kontakt z alpaką stymuluje rozwój ruchowy i zmysły, obniża napięcie, wspiera pewność siebie, uczy empatii – podsumowuje Aleksandra Formela.

Dla uczestników zajęć ŚDS było to zupełnie nowe doświadczenie. Zwierzęta okazały się bardzo przyjazne. Każdy mógł je pogłaskać, nakarmić, przespacerować się z nimi. To niezwykłe spotkanie wywołało mnóstwo pozytywnych emocji i chęci do kontynuowania współpracy terapeutycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: