Kolejne oszustwa przy wynajmie lokali w Sopocie

Policjanci z Sopotu otrzymali kolejne zgłoszenia oszustw przy wynajmie apartamentów i mieszkań w kurorcie. Oszuści swoje ogłoszenia wystawili na jednym z portali internetowych. Dla mieszkańców woj. śląskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego wydały się one prawdziwe, dlatego skontaktowali się z osobami wystawiającymi lokale i przelali im pieniądze jako zaliczkę. Dopiero po przyjeździe na miejsce zorientowali się, że zostali oszukani. Apelujemy o ostrożność w kontaktach z obcymi i przestrzegamy przed potencjalnymi oszustami, którzy mogą oferować noclegi w fikcyjnych lub cudzych pensjonatach.

Wczoraj policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Sopocie przyjęli od czworga pokrzywdzonych zawiadomienia o oszustwie podczas wynajmu apartamentów lub mieszkania w Sopocie. Mieszkańcy woj. śląskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego ogłoszenia o wynajmie znaleźli na internetowym portalu sprzedażowym. Wydały się im one prawdziwe, dlatego nawiązali kontakt telefoniczny z osobami wystawiającymi ogłoszenia i przelali pieniądze jako zaliczkę. W trzech przypadkach były to kwoty kilkusetzłotowe, natomiast 20-latka z woj. śląskiego przelała oszustce ponad 2 tys. zł i gdy przyjechała na miejsce ustaliła, że adres istnieje, ale apartament został wynajęty innym osobom. W rozmowie z ochroniarzem budynku i recepcjonistką dowiedziała się też, w jaki sposób wynajmowane są w tym budynku apartamenty i przez kogo. Będąc pewna, że została oszukana, powiadomiła o tym Policję. 20-latek z woj. warmińsko-mazurskiego, gdy przyjechał na miejsce, dowiedział się od ochroniarza budynku, że „jego apartament” jest prywatny i w ogóle nie jest przeznaczony na wynajem. Wszyscy pokrzywdzeni próbowali jeszcze kontaktować się z osobami wystawiającymi ogłoszenia, ale kontakt się urwał.

Sopoccy funkcjonariusze wyjaśniają już wszystkie okoliczności tych spraw i apelują o ostrożność przy wynajmie lokali. Przestrzegamy przed potencjalnymi oszustami, którzy mogą oferować noclegi w fikcyjnych pensjonatach, apartamentach oraz pokojach na terenie Sopotu, albo w miejscach, które w ogóle nie są przeznaczone na wynajem. Często jest tak, że osoby skuszone „atrakcyjnymi ofertami”, przelewają swoje oszczędności na konta przestępców. Dlatego przypominamy! Zanim zdecydujemy się przelać pieniądze na wskazane konto, albo przekazać je do ręki, zweryfikujmy ogłoszenie i właściciela obiektu. Większe kwatery i pensjonaty są z reguły wpisywane do rejestru Urzędu Miasta. Można tam zadzwonić i zapytać, czy takie obiekty rzeczywiście istnieją. Dokonujmy rezerwacji kontaktując się bezpośrednio z danym obiektem.

Aby nie zostać oszukanym powinniśmy zwrócić uwagę m.in. na:

  • cena za wynajem – zbyt niska, w atrakcyjnym miejscu i blisko morza powinna nam dać do myślenia,
  • atrakcyjna lokalizacja, adres, który nie istnieje – zawsze sprawdźmy wskazany adres na mapach dostępnych w Internecie,
  • brak strony internetowej obiektu – oszuści zazwyczaj nie podają strony internetowej, na której można byłoby znaleźć szersze informacje o konkretnym obiekcie,
  • komentarze – przed wyborem kwatery warto przeczytać internetowe komentarze na jej temat,
  • zachowajmy szczególną ostrożność, jeśli zostaniemy poproszeni o dokonanie płatności przelewem bankowym lub gotówką – zawsze płaćmy kartą, aby zakup był chroniony lub skorzystajmy z bezpiecznej strony płatniczej, takiej jak PayPal.
  • jeśli już wybierzemy konkretną ofertę i wpłacimy zaliczkę, zachowajmy dowód wpłaty oraz historię korespondencji. To może pomóc w ustaleniu sprawcy oszustwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *