Wyścigi ulicami Gdyni i Sopotu

Już po raz dwudziesty czwarty ulice Sopotu i Gdyni staną się areną rajdowych zmagań. Wspaniałe samochody wyścigowe, wybitni kierowcy i najlepsze sportowe emocje po raz kolejny zagoszczą na górzystej trasie pełnej zakrętów pomiędzy Brodwinem a Karwinami. Wszystko w ramach Grand Prix Sopot-Gdynia, które odbędzie się już w najbliższy weekend – od 13 do 15 sierpnia.

Grand Prix Sopot-Gdynia to wyścig wchodzący w skład cyklu Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Wyjątkowe ukształtowanie terenu Trójmiasta sprawia, że choć położone jest ono nad morzem, to rajdowcy mogą się tutaj ścigać na prawdziwie górskich odcinkach. Gdyńsko-sopocka impreza to jedyne tego typu zawody w kraju, które odbywają się w północnej Polsce.

Co roku wyścigi przyciągają całe rzesze wiernych kibiców i zaciekawionych turystów. Impreza odbywa się nieprzerwanie od 1997 roku. Nie straszna była jej nawet pandemia COVID-19. W ubiegłym roku zawody odbyły się z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego. Była to jedna z niewielu rajdowych imprez, które odbyła się w 2020 roku w Polsce.

– W zeszłym roku, z powodu pandemii COVID 19 odwołano międzynarodowe seriale wyścigowe: Mistrzostwa Europy FIA w Wyścigach Górskich i Międzynarodowy Puchar FIA w Wyścigach Górskich. Także Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski miały bardzo ograniczony charakter, odbyły się zaledwie trzy wyścigi; dwa w Polsce i jeden na Słowacji. Automobilklub Orski jako pierwszy w Polsce podjął wyzwanie organizacji zawodów w trakcie pandemii, ratując tym samym rozegranie Mistrzostw Polski w Wyścigach Górskich w 2020 roku. Przy zachowaniu surowych norm bezpieczeństwa impreza zakończyła się sukcesem. Liczymy na to także i w tym roku. Nadmorski wyścig był pierwszą imprezą w Europie, w której zastosowano nowy system klasyfikowania samochodów wg. tzw. Performance Factor – mówi Lesław Orski, dyrektor 24. Grand Prix Sopot-Gdynia.

Ściganie na ulicach Sopotu i Gdyni

Impreza rozpocznie się w najbliższy piątek, 13 sierpnia. Tego dnia rajdowcy spotkają się na parkingu przy Ergo Arenie w Sopocie. Odbędzie się tam odbiór administracyjny oraz badanie kontrolne pojazdów. Właściwe ściganie zaplanowano na sobotę i niedzielę. Trasa zawodów przebiega ulicami Malczewskiego w Sopocie i Sopocką w Gdyni. Tradycyjnie największe zainteresowanie kibiców wzbudzi objazd ronda na ul. Kolberga przy III Liceum Ogólnokształcącym im. Agnieszki Osieckiej na osiedlu Brodwino. Zawodnicy do pokonania będą mieli odcinek liczący 3050 m. To jedna z krótszych tras w cyklu Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Jednak jej charakterystyka – a więc szybkie partie w dolnej części i kręty finisz – sprawia, że wyścig jest jednym z najbardziej wymagających.

Prezentujemy szczegółowy harmonogram zawodów:

13 sierpnia, piątek:

 • 14:30 – 19:00 Odbiór Administracyjny
 • 15:00 – 20:00 Badanie Kontrolne

14 sierpnia, sobota:

 • 10:00 – 1 Podjazd Treningowy
 • ok. 11:30 – 2 Podjazd Treningowy
 • 12:45 – 13:15 uroczyste otwarcie zawodów (Rondo przy ul. Kolberga)
 • 14:00 1 Podjazd Wyścigowy
 • ok. 15:30 – 2 Podjazd Wyścigowy ( ok. 15:30)

15 sierpnia, niedziela:

 • 08:30 – 1 Podjazd Treningowy
 • ok. 10:00 – 2 Podjazd Treningowy ( ok. 10:00)
 • 11:30 – 1 Podjazd Wyścigowy
 • ok. 13:00 – 2 Podjazd Wyścigowy (ok. 13:00)
 • ok. 14:30 – ceremonia wręczenia nagród

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: