88-latka dzięki policjantom trafiła do domu

Policjanci z gdańskiej drogówki pomogli zagubionej 88-letniej kobiecie z zanikami pamięci. Starsza kobieta nie wiedziała gdzie i skąd idzie, gdzie mieszka oraz jak się nazywa. Kobieta szybko i bezpiecznie trafiła pod opiekę najbliższych. Policjanci przypominają jak zapobiegać zaginięciom starszych osób.

W środę o godzinie 16.00 policjanci patrolowali rejon dzielnicy Przeróbka. Jadąc mostem Siennickim, funkcjonariusze zauważyli starszą kobietę, która miała ubrane dwa różne buty, w dłoni trzymała patelnię. Policjanci natychmiast postanowili sprawdzić, czy kobieta potrzebuje pomocy. Podczas rozmowy z seniorką mundurowi nie byli w stanie ustalić jej danych. Kobieta podawała różne imiona, nazwiska, a także miejsce zamieszkania. Na miejsce wezwano karetkę pogotowia i gdy po badaniu okazało się, że kobieta nie potrzebuje dalszej pomocy medycznej, policjanci zaczęli sprawdzać adresy, jakie wymieniła. Funkcjonariusze zauważyli, że kobieta dużo opowiada o miejscach, które znajdują się w rejonie Śródmieścia. Policjanci cały czas przekazywali wszystkie informacje oficerowi dyżurnemu, który przeszukiwał policyjne systemy, aby ustalić tożsamość seniorki. Dyżurny modyfikował dane dotyczące imienia oraz nazwiska, sprawdzał je i gdy wytypował kilka osób w podobnym wieku oraz zbliżonym miejscu zamieszkania przekazał te informacje policyjnemu patrolowi. Funkcjonariusze przy pomocy urządzeń pokładowych radiowozu sprawdzili, że kobieta, której pomagają to 88-letnia mieszkanka Śródmieścia. Policjanci szybko nawiązali kontakt z rodziną kobiety i przekazali ją pod opiekę bliskich.

Policjanci co jakiś czas mają do czynienia z zaginięciem starszych osób, najczęściej dotkniętych chorobami charakterystycznymi dla podeszłego wieku takimi jak demencja, choroba Alzheimera czy zaburzenia pamięci. Warto pamiętać, że zarówno najbliżsi, jak i mieszkańcy mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo seniorów.

Niebezpieczną sytuacją jest, gdy osoba z zanikami pamięci wychodzi z domu, np. chcąc odwiedzić rodzinę, czy przyjaciół. Sprawna osoba bez problemu dotrze z pomocą innych na dworzec, a każdy chętnie pomoże staruszce/staruszkowi wsiąść do autobusu itp. Zanim zorientujemy się, że naszego bliskiego nie ma, może być już daleko od domu. Jeśli nie ma dokumentów wówczas ustalenie miejsca jego pobytu, jest bardzo trudne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *