Czarno-żółta flaga załopocze nad Gdańskiem

Na maszcie, na którym miała wisieć głównie biało-czerwona flaga, w środę, 18 sierpnia na najwyższym w Gdańsku maszcie zawiśnie kaszubska flaga. To element oficjalnych obchodów Święta Flagi Kaszubskiej organizowanych przez Fundację Kaszuby. Start uroczystości na Górze Gradowej zaplanowano na godzinę 12.00. Na pierwszych uczestników wydarzenia będzie czekało 30 czarno-złotych flag.

Od kilkunastu lat 18 sierpnia w różnych miejscach na Kaszubach powiewają flagi regionu. Dzieje się tak za sprawą święta obchodzonego na pamiątkę pierwszego, publicznego wywieszenia kaszubskich flag podczas zjazdu założycielskiego Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów w 1929 roku.

Flagi będą obecne tego dnia w wielu miejscowościach na Kaszubach. Można będzie je zauważyć na budynkach samorządowych i prywatnych. W ten sposób wiele osób podkreśla silny związek z kaszubską ojczyzną. W obchody święta chętnie angażują się także Kaszubi mieszkający poza granicami Polski.

Czerń i złoto

Barwy kaszubskiej flagi to kolory czarny i złoty (oddawany na tkaninie jako żółty), pochodzą one od kaszubskiego godła: czarnego Gryfa na złotym polu. Flaga, która zostanie podniesiona na maszt na Gradowej Górze, będzie miała wymiary 5 na 8 metrów, czyli 40 m2.

– Cieszymy się, że od kilku lat dzięki uprzejmości i pomocy Hevelianum możemy w ten sposób świętować jedno z ważniejszych kaszubskich świąt właśnie tutaj, w naszej stolicy. – mówi Jacek Słomion z Fundacji Kaszuby. – Dziękujemy też samorządowcom z całych Kaszub, którzy przyczyniają się do popularyzowania naszej historii i kultury wywieszając tego dnia kaszubskie flagi przed urzędami, przy drogach i na budynkach samorządowych.

Odbierz kaszubską flagę

Pierwsze 30 osób, które weźmie udział w uroczystościach na Górze Gradowej, otrzyma kaszubskie flagi. To podarunki przygotowane przez Fundację Kaszuby.

Wciągnięcie największej czarno-złotej flagi na maszt zaplanowano w środę na godzinę 12.00, w trakcie podnoszenia flagi na maszt będzie odgrywany kaszubski hymn „Zemia Rodnô” (Ziemio Ojczysta) autorstwa Jana Trepczyka.

Więcej o genezie Święta Flagi Kaszubskiej można przeczytać na stronie Fundacji Kaszuby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *