Nowa szkoła na południu Gdańska za dwa lata

W Gdańsku powstanie nowa publiczna szkoła podstawowa. Umowa na realizację przy ul. Srebrnej została już podpisana. Pierwsi uczniowie rozpoczną naukę we wrześniu 2023 r. Docelowo w szkole będzie 27 oddziałów.

– Ostatnio dużo mówimy o inwestycjach w edukację, o żłobkach, przedszkolach, inwestycja w najmłodsze pokolenie jest inwestycją w naszą przyszłość – podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Znajdujemy się w jednej z najbardziej rozwijających się dzielnic Gdańska, gdzie mieszka dużo rodzin z małymi dziećmi. Nie daleko od tego miejsca wybudowaliśmy żłobek i przedszkole. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem już w roku szkolnym 2023/24 będą mogły rozpocząć naukę dzieci klas najmłodszych, a w następnym roku szkolnym klasy IV – VIII. Udało nam się pozyskać inwestora, który wybuduje szkołę publiczną, gdzie miejsce znajdzie 700 -750 dzieci.

Nieruchomość przy ul. Srebrnej przeznaczona została na użytkowanie na cele oświatowe. Wybudowana zostanie publiczna szkoła podstawowa, z minimum 27 oddziałami, w tym z oddziałami klas „0”. Szkoła wyposażona będzie m.in. w pracownie językowe oraz pracownie przedmiotowe (fizyczną, biologiczną oraz chemiczną z dygestorium), świetlicę, bibliotekę szkolną i czytelnię oraz kompleks kuchenny przystosowany do przygotowywania i spożywania posiłków na miejscu. Będzie przystosowana dla uczniów z niepełnosprawnościami. Wybudowana zostanie niezbędna infrastruktura sportowa, tj. kompleks z salą gimnastyczną i zapleczem sanitarno – szatniowym, wielofunkcyjne boisko zewnętrzne oraz plac zabaw.

– 6 sierpnia została podpisana umowa z firmą GEDBUD, z firma wyłonioną w drodze przetargu na użytkowanie nieruchomości i budowę szkoły podstawowej – powiedział  Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji. – Firma ta znana jest z budowy Morskiej Szkoły Podstawowej w tym samym modelu. Zakładamy, że przez najbliższy rok trwać będą prace projektowe, w II połowie przyszłego roku uruchomiona zostanie realizacja, a we wrześniu 2023 ruszy pierwszy etap inwestycji, czyli naukę rozpocznie zerówka i klasy I-III. Umowa użytkowania obowiązuje do momentu zrealizowania tej inwestycji, a następnie zostaje przedłużona na 50 lat. Najtrudniejszy etap to etap projektowania.

Organami prowadzącymi taką szkołę mogą być użytkownicy nieruchomości lub mogą powierzyć prowadzenie szkoły innym podmiotom. Po zakończeniu użytkowania majątek przechodzi na rzecz gminy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *