Podpisana umowa na budowę objazdu Bramy Nizinnej

W najbliższym czasie ruszą prace związane z budową objazdu Bramy Nizinnej. Nowa droga prowadzona będzie w miejscu dawnej linii kolejowej. Prace potrwają 12 miesięcy od daty podpisania umowy. Ich koszt wyniesie niecałe 16 mln złotych.

Brama Nizinna jest jedyną z zabytkowych bram historycznego Gdańska, przez którą odbywa się regularny ruch drogowy. Z uwagi na wąski prześwit zabytkowego obiektu ruch pod bramą odbywa się wahadłowo. Teraz powstanie objazd, pozwalający na ominięcie zabytku. Od placu Wałowego droga przebiegać będzie ul. Grodza Kamienna, następnie skręci w kierunku południowym przed Bastionem Żubr.

Objazd Bramy Nizinnej w śladzie dawnej linii kolejowej

  – Nowa droga prowadzona będzie w miejscu dawnej linii kolejowej. W ramach inwestycji rozebrany zostanie stary mostek nad Opływem Motławy, a w jego miejscu wybudowana zostanie nowa przeprawa – informuje Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor naczelny Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Przebudowane zostaną także sieci podziemne: gazowa, wodociągowa, sanitarna i teletechniczna. Przewidziano budowę sieci oświetleniowej. 

Wykonawcą prac będzie firma STRABAG Sp. z o.o. Umowa opiewa na niecałe 16 mln złotych. Prace potrwają 12 miesięcy.

Zagospodarowanie Opływu Motławy

To nie jedyna inwestycja, która planowana jest do realizacji w tej okolicy. W lipcu 2021r. podpisano umowę z firmą  MTM S.A na zagospodarowanie terenu Opływu Motławy. Zadanie jest realizowane w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Projekt powstanie w 7 miesięcy od daty podpisania umowy, a prace budowlane mają potrwać 14 miesięcy od uzyskania decyzji administracyjnych, umożliwiających rozpoczęcie budowy.  Koszt całej inwestycji wyniesie 12,2 mln złotych.

Teren Opływu Motławy wraz z bastionami zostanie uporządkowany i wyposażony w ławki, leżaki i stojaki rowerowe. Powstanie także oświetlenie i monitoring, przebudowana zostanie promenada pieszo-rowerowa. Przewidziano także ścieżkę dydaktyczną dla najmłodszych. Ta inwestycja zrealizowana jest w ramach Programu Rewitalizacji w Gdańsku w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: