Jaki będzie nowy rok szkolny w gdańskich szkołach i przedszkolach?

Blisko 350 dyrektorów i wicedyrektorów gdańskich placówek oświatowych wzięło udział w konferencji plenarnej dotyczącej powrotu do nauki po wakacyjnej przerwie. W trakcie spotkania na Polsat Plus Arenie Gdańsk odbyła się także prezentacja Przedszkola „Bursztynowy Kompas” znajdującego się na terenie obiektu. 

– Chciałabym podziękować za ten miniony, ciężki rok i za to, że bierzecie na siebie odpowiedzialność za przygotowanie środowiska dla naszych uczniów. W trybie stacjonarnym rozpoczynamy kolejny rok szkolny 2021/22. Nie do końca wiemy, co czeka nas w najbliższym czasie, ale wierzę, że jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz. – mówiła podczas spotkania z dyrektorami Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Z nową energią wkraczamy w kolejny rok edukacji.

1 września naukę w Gdańsku rozpocznie 82 338 uczniów i przedszkolaków w 482 placówkach zarówno samorządowych, jak i niesamorządowych dla dzieci i młodzieży. Nowy rok w gdańskich szkołach to także ok. 8200 etatów pedagogicznych, ponad 2800 etatów administracji i obsługi oraz 162 dyrektorów.

Nowy rok szkolny (fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl)
Nowy rok szkolny (fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl)

 

Szczepienia w szkołach

Przygotowywane są obecnie takie rozwiązania, które zwiększą świadomość na temat szczepień oraz ich dostępność, ale nie będą powodować dezorganizacji pracy szkoły. Rodzice otrzymają aktualną listę dostępnych w Gdańsku punktów szczepień oraz materiały informacyjne, które wyjaśnią wszelkie wątpliwości dotyczące szczepienia dzieci. W pierwszych dniach września uruchomiony zostanie także mobilny punkt szczepień, który po zebraniu listy chętnych osób, będzie przyjeżdżał do danej szkoły i będzie dostępny dla dzieci, rodziców i nauczycieli.

Projekty edukacyjne

– Nowy rok szkolny opierać się będzie na tym, co wypracowaliśmy już w latach poprzednich. W okresie pandemii musieliśmy nauczyć się wielu nowych rzeczy. Zrobiliśmy ogromny krok w kierunku cyfryzacji i to doświadczenie zostanie już z nami na zawsze. – mówiła Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. W trakcie konferencji „Szkoła po pandemii” wypracowaliśmy wiele rozwiązań, które będziemy realizować w najbliższym roku szkolnym.

Projekty, które będą realizowane w gdańskich szkołach to:

  • „Jestem – wsparcie psychologiczne środowiska szkolnego w Gdańsku”. Celem projektu jest wsparcie psychologiczne dzieci, młodzieży, rodziców i opiekunów prawnych, psychoedukacja mająca na celu zwiększenie umiejętności wychowawczych czy wsparcie psychologiczne dla nauczycieli gdańskich placówek oświatowych. Wsparcie rozpocznie się w połowie września 2021 r.
  • „Gratosfera w Gdańsku”. To już drugi rok wdrożenia. GratoSfera składa się z kontenera morskiego, który stanowi magazyn zawierający elementy służące zabawie, takie jak plastikowe rury i pudła, drewniane skrzynie, beczki, drewniane szpule, opony, siatki czy tkaniny. W wyznaczonym czasie w ciągu dnia trwającym około godziny, uczniowie oddają się swobodnej zabawie z użyciem „gratów” oraz własnej, nieograniczonej wyobraźni.
  • „Gdańsk pod żaglami wiedzy”. Wybrano 25 szkół, w których powstaną szkolne koła edukacji morskiej dla uczniów w dwóch grupach wiekowych. Każde koło otrzyma materiały do prowadzenia zajęć, skorzysta z darmowych wejść do Gdańskich miejsc dziedzictwa morskiego oraz weźmie udział w wycieczkach żeglarskich, pływaniach, zajęciach specjalnościowych i obozie żeglarskim. Rozpoczęcie realizacji projektu od 1 września 2021 r.
  • „Gra w Dobre Zachowania”. Pilotażowe wdrożenie programu rekomendowanego z zakresu profilaktyki uniwersalnej. Uznany za jeden z najbardziej skutecznych programów na świecie będącego strategią zarządzania zachowaniem uczniów, pozwalającą na szybką adaptację dziecka w roli ucznia oraz większą asertywność wobec zjawisk negatywnych.

Przedszkole „Bursztynowy Kompas” 

Od 1 września na Polsat Plus Arenie Gdańsk działać będzie przedszkole, do którego będzie mogło uczęszczać blisko 300 dzieci. Powstało tu 12 niestandardowych sal, które wystrojem i klimatem nawiązują do różnych części świata np. sala japońska, meksykańska czy skandynawska. W przedszkolu znajduje się także strefa sportowa składająca się z dwóch boisk oraz sal przeznaczonych na zajęcia dodatkowe. Na zewnątrz znajduje się duży, bezpieczny plac zabaw.

– Znajdujemy się w miejscu, które nie każdemu kojarzyć się będzie z edukacją. To tutaj już w przyszłym tygodniu opiekę znajdzie 125 dzieci, ale przedszkole gotowe jest objąć opieką znacznie większą liczbę najmłodszych – mówiła Aleksandra Dulkiewicz. – W tym roku otwieramy także publiczne przedszkole w dzielnicy Kokoszki, przy ul. Nowatorów.

Także od 1 września na stadionie będzie funkcjonowała jedna klasa Publicznej Szkoły Podstawowej Hevelius. Będzie to klasa pierwsza, która w przyszłym roku szkolnym przeniesie się na ulicę Suchą do nowo wyremontowanego budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *