Przystanek SKM Gdynia Orłowo zmieni oblicze

Kolejna gdyńska stacja na trasie Szybkiej Kolei Miejskiej zmieni się. Tym razem mowa o przystanku Gdyni Orłowo. To dobra informacja dla mieszkańców i turystów, którzy wysiadając na tej stacji łatwo, mogą dostać się do atrakcyjnych plaż, orłowskiego molo czy parku Kolibki. Spółka PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście właśnie ogłosiła przetarg na realizacje tej inwestycji.

Orłowo – jedna z najchętniej odwiedzanych przez mieszkańców i turystów dzielnic Gdyni. Niezapomniany widok molo i klifu to prawdziwa wizytówka naszego miasta. Wkrótce dojazd do tej dzielnicy i jej atrakcji będzie znacznie wygodniejszy. Wszystko za sprawą modernizacji znajdującej się tu stacji Szybkiej Kolei Miejskiej. Przystanek Gdynia Orłowo zostanie gruntownie wyremontowany. Ogłoszono właśnie przetarg na wykonanie prac.

Co przewiduje inwestycja?

W ramach inwestycji planuje się przebudowę układu torowego w rejonie peronu, a także samego peronu – wymianę nawierzchni, budowę wiaty przykrywającej cały przystanek, a także montaż elementów małej architektury i – co niezwykle ważne – windy przy południowym wejściu na stację, której do tej pory brakowało.

Bryła peronu powstanie w miejscu obecnie istniejącego. Położony zostanie nowy fundament oraz krawędzie. Korekcie ulegnie geometria przystanku. Jego środkowa część zostanie zwężona i wyprostowana, co zapewni większą widoczność drużynom pociągowym, a tym samym – zwiększy bezpieczeństwo.

W dalszym ciągu zejście z peronu od strony południowej – a zatem od centrum handlowego „Klif” oraz Sopotu – prowadzić będzie schodami do przejścia podziemnego. Teraz zostaną one jednak doposażone w windę przystosowaną do przewozu osób z niepełnosprawnością, a także rowerów. To element, którego do tej pory brakowało przy południowym wyjściu ze stacji.

Peron, schody prowadzące do przejścia podziemnego oraz winda zostaną zadaszone przy pomocy wiaty. Wymieniona zostanie istniejąca, asfaltowa nawierzchnia, która obecnie znajduje się w złym stanie. Projekt zakłada ułożenie nowej – z prefabrykowanych, antypoślizgowych elementów betonowych. Wytyczone zostaną również strefy zagrożenia przy obu krawędziach peronu, a także dotykowe ścieżki prowadzenia dla osób niewidomych i słabowidzących. Będą one prowadzić do schodów i wind, a także innych istotnych elementów stacji.

Na przystanku przewidziano montaż dwóch wiatrołapów, koszy na odpadki oraz łącznie dziesięciu ławek. Całość uzupełni oznakowanie peronu, gabloty informacyjne, a także dotykowe panele z informacjami dla osób niewidomych i słabowidzących.

Remont stacji Gdynia Orłowo to kolejne zadanie inwestycyjne w ramach projektu „Budowa zintegrowanego systemu monitorowania bezpieczeństwa oraz zarządzania informacją na linii kolejowej nr 250 wraz z modernizacją Budynku Dworca Podmiejskiego w Gdyni Głównej oraz peronów na linii kolejowej nr 250”.

(gdyna.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *