Światowe Jamboree Skautowe 2027 odbędzie się w Gdańsku

Światowa Konferencja Skautowa zdecydowała, że to ZHP i Gdańsk zostaną gospodarzami 26. Światowego Jamboree Skautowego – największego wydarzenia edukacyjnego na świecie. W 2027 roku do naszego miasta przyjedzie 50 000 skautek i skautów ze wszystkich kontynentów, aby wspólnie rozwijać się, przeżywać przygody oraz zawiązywać przyjaźnie na całe życie.

-To wzruszająca dla mnie chwila. Pamiętam ten moment, kiedy w 2015 roku w gabinecie prezydenta Adamowicza podejmowana była ostateczna decyzja, że kandydujemy na światowy zlot harcerzy. A teraz: mamy to! Jamboree 2027 odbędzie się w Gdańsku! W sumie to dobrze, że ubieganie o światowy zlot harcerzy się przedłużyło. Mogliśmy dłużej współpracować z harcerzami i dobrze przygotować się do organizacji tego święta. To wielka chwila dla Gdańska i dla Wyspy Sobieszewskiej. Wiemy, że zorganizujemy najlepszy światowy zlot harcerzy ever! – cieszy się z decyzji Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.

Myślą przewodnią kandydatury ZHP było hasło “Bravely” (“Odważnie”). W trakcie międzynarodowej kampanii promocyjnej ZHP wspólnie z Miastem Gdańskiem budował na całym świecie pozytywny wizerunek Polski.

– Bycie gospodarzem Światowego Jamboree Skautowego to niezwykłe wyróżnienie dla każdej organizacji skautowej. To także olbrzymia odpowiedzialność i wyzwanie, z którym, jestem przekonany, Związek Harcerstwa Polskiego jest w stanie się zmierzyć. Mamy nadzieję, że Jamboree organizowane przez ZHP będzie inspirować, a także pomoże młodym ludziom się rozwijać. W 2027 roku zapraszamy cały ruch skautowy do Gdańska, abyśmy rozwijali się jako jednostki, jako pokolenia i jako ruch — mówi Grzegorz Woźniak, Naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego.

Czym jest Światowe Jamboree Skautowe?

Światowe Jamboree Skautowe jest cyklicznym, największym wydarzeniem Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM), czyli najliczniejszej członkowskiej organizacji pozarządowej na świecie, zrzeszającej ponad 57 milionów ludzi. Jamboree odbywa się co 4 lata w różnych miejscach na całym świecie. To zlot, na którym jako uczestnik można pojechać tylko raz – mogą wziąć w nim udział osoby w wieku 14-17 lat, które są członkami narodowych organizacji skautowych. W tym największym wydarzeniu edukacyjnym, które odbywa się co cztery lata, udział bierze 50 000 skautów ze wszystkich kontynentów.

Program Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej do 2027

Podczas spotkania, na którym ogłoszono, że Jamboree 2027 organizować będzie ZHP i Gdańsk, podpisano przedłużenie Program Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej do 2027 roku. Program ten to, trwająca od 2017 roku, inicjatywa skupiająca przedstawicieli i przedstawicielki organizacji i instytucji działających na wyspie w międzysektorowym Partnerstwie na Rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej. W ramach Programu realizowane są oddolne inicjatywy mieszkańców, wydarzenia społeczne i kulturalne oraz wzmacniany jest potencjał turystyczny dzielnicy. Kierowany wprost do lokalnej społeczności Program jest trwałym efektem przygotowań do Światowego Jamboree Skautowego 2027.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *