50-kilogramowa bomba przy Nabrzeżu Indyjskim w Gdyni

Podczas prac polegających na rozbudowie nabrzeża Indyjskiego odnaleziono niewybuch – 50-kilogramową bombę lotniczą z czasów II wojny światowej. Zarządzono ewakuację okolicznych budynków. Na miejscu pojawiła się Policja oraz saperzy, którzy zabezpieczyli znalezisko.

Nabrzeże Indyjskie położone jest przy basenie marsz. Piłsudskiego w okolicach ulic Celnej, Polskiej, Rotterdamskiej i Indyjskiej. Do odkrycia niewybuchu doszło około godziny 8 rano. Na bombę z czasów II wojny światowej natknęli się pracownicy budowlani, zatrudnieni przy rozbudowie nabrzeża.

– Na miejsce natychmiast zostali skierowani funkcjonariusze z rozpoznania minersko-pirotechnicznego, którzy potwierdzili, iż ujawniony niewybuch to około 50 kg bomba lotnicza – mówi asp. sztab. Łukasz Grzyb z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.

Na miejsce wezwany został patrol saperski. Bo dokładnym zbadaniu niewybuchu oszacowano jego
promień rażenia na około 1 kilometr. Na tej podstawie wyznaczono tzw. strefę bezpieczną i zarządzono ewakuację placu budowy oraz budynków i terenów znajdujących się w bliskim położeniu niewybuchu.

– Wyznaczono strefę bezpieczną, z której ewakuowano wszystkie osoby. Wstrzymano w tym rejonie wszelkie prace oraz ruch na wodzie. Obecnie policjanci i ochrona portu zabezpieczają ten teren to czasu zakończenia prac przez saperów – wyjaśnia asp. sztab. Łukasz Grzyb.

Niewybuch został już podniesiony przez saperów oraz wywieziony z miejsca, w którym go odkryto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *