Budowali oświetlenie, uszkodzili drzewa. Miasto nałożyło karę na wykonawcę

Budowa oświetlenia w Oliwie, która była bardzo potrzebna wywołała też kontrowersje. Wszystko to przez sposób w jaki były prowadzone prace. Ich negatywnym skutkiem było  uszkodzenie 22 drzew. Według urzędników wykonawca samowolnie prowadził prace. Nie miał wymaganego zezwolenia i powiadomienia inwestora. Został już za to ukarany – musi zapłacić ok. 16 tys. zł , a także przedstawić plan naprawczy dla drzew.

W ramach miejskiego programu „Jaśniejszy Gdańsk” w Oliwie przy ul. Bytowskiej, Kościerskiej i Kwietnej powstaje nowe oświetlenie uliczne. Inwestycja ta ma poprawić bezpieczeństwo na ulicach. Mieszkańcy są  z tego faktu zadowoleni. Jednakże sposób prowadzenia prac wywołał spore poruszenie i pozostawił wiele do życzenia.

Członkowie Rady Dzielnicy Oliwa nazywają go wręcz „skandalicznym” i złożyli w tej sprawie skargę do władz Gdańska.


Jesteśmy wstrząśnięci działaniami, które mogą doprowadzić do uschnięcia wielu drzew, w tym również posadzonych w ostatnich latach z budżetu dzielnicy Oliwa. Zaalarmowani przez mieszkańców w gronie radnych Oliwy byliśmy na budowie. Poraziło nas to, co tam zastaliśmy – poinformował  Tomasz Strug, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Oliwa

Odkryte wykopy na kable prowadzone są  przy samych pniach, przerwane są korzenie drzew młodych i starych. Można odnieść wrażenie, że na budowie nie ma odpowiedzialnego inspektora z ramienia inwestora bo  jak inaczej można zaprojektować ustawienie latarni kilkanaście centymetrów od klonu polnego albo nie przewidzieć, że klosz latarni będzie świecił.

Przy budowie latarni w Oliwie stwierdzono potencjalne uszkodzenie systemów korzeniowych drzew. Wykonawca, który  prowadził prace bez wymaganego zezwolenia zajęcia pasa drogowego i bez poinformowania inwestora o wykonywanych robotach został ukarany karą administracyjną oraz został zobowiązany do przedstawienia planu naprawczego drzew. Wspomniana kara wynosi około  16 tys. zł i dotyczy bezprawnego zajęcia pasa drogowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: