Zakończyła się przebudowa splotu ulic: Morskiej i Warszawskiej w Gdyni

W obecnej postaci skrzyżowanie oferuje dogodny przejazd rowerowy oraz nowe przejście dla pieszych poprzez ulicę Morską. Rejon skrzyżowanie zyskał nie tylko nową sygnalizację, ale też oznakowanie pionowe i poziome. Od dziś rowerzyści mogą bezpieczniej dojechać z centrum do dzielnic położonych wzdłuż ul. Morskiej, a piesi mają alternatywę dla przejścia tunelem.

To był ostatni i najważniejszy fragment brakującej trasy rowerowej w tej części Gdyni. Ale przy okazji przebudowy skrzyżowania zadbano o potrzeby mieszkańców, którzy dotychczas pieszo korzystali z tunelu pod ul. Morską. Teraz w szczególności osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi czy opiekunowie z wózkami dziecięcymi mają do dyspozycji wygodną „zebrę” wyposażoną w sygnalizację.

Powstało niezwykle ważne udogodnienie nie tylko pieszych, ale i dla fanów jednośladów. Skrzyżowanie zostało zaprojektowane w taki sposób, aby ułatwić rowerzystom pokonanie go w różnych relacjach – do Śródmieścia, ulicy Warszawskiej i Morskiej. Dodatkowo podnieśliśmy poziom bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu, poprzez zmniejszenie promieni skrętów dla samochodów osobowych i trolejbusów. Dzięki nim kierowcy będą zobligowani do wolniejszego i ostrożniejszego pokonywania zakrętu – wyjaśnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Nowa geometria skrzyżowania umożliwia, rowerzystom jadącym od strony ul. Wolności, przejazd na drugą stronę ul. Morskiej w bezpośredniej relacji. W rejonie skrzyżowania wyznaczono również pasy ruchu dla rowerzystów na ul. Warszawskiej do skrzyżowania z ul. Wolności. Oznaczono je kolorem czerwonym i wykonano z nawierzchni o podwyższonej szorstkości. Przejazdy rowerowe i przejścia dla pieszych zostały dodatkowo doświetlone.

– W nawierzchni ciągu pieszo-rowerowego, w odległości 50 metrów przed skrzyżowaniem, zainstalowaliśmy specjalną pętlę indukcyjną. Będzie ona wykrywać rowerzystów jadących od Śródmieścia w kierunku ul. Morskiej. Dzięki niej czas oczekiwania na zielone światło znacznie się skróci. Takie samo rozwiązanie działa już od dłuższego czasu w pobliżu skrzyżowaniu Al. Zwycięstwa z ul. Nawigatorów – podkreśla Jakub Furkal, Oficer Rowerowy miasta Gdyni – W najbliższym czasie bezpośrednio przed światłami pojawią się również podpórki rowerowe, które ułatwiają oczekiwanie na zielone światło bez schodzenia z roweru – dodaje Jakub Furkal.

Przebudowa skrzyżowania przyniosła też udogodnienia pasażerom autobusów i trolejbusów. Od dziś prawy pas ruchu w kierunku południowym (do centrum) jest przeznaczony wyłącznie dla pojazdów skręcających w prawo w ul. Warszawską oraz pojazdów komunikacji miejskiej jadących na wprost.

Warto też podkreślić, że drogowcy zadbali o szersze i równe chodniki, które docenią osoby pokonujące to skrzyżowanie pieszo. Również nawierzchnia jezdni w obrębie skrzyżowanie została wyrównana, dzięki czemu przejazd jest płynny i bezpieczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: