Bieg Westerplatte w Gdańsku. Utrudnienia w ruchu

W niedzielę, 12 września 2021 roku odbędzie się 59. Bieg Westerplatte, który jest jednym z najważniejszych wydarzeń sportowych organizowanych przez miasto. W dniu imprezy należy spodziewać się utrudnień w ruchu. W związku z wydarzeniem zmieni się także harmonogram zwodzenia kładki na Ołowiankę. Zmienią się również rozkłady jazdy niektórych linii tramwajowych i autobusowych. 

Miasto zwracamy się z prośbą, o takie zaplanowanie korzystania z samochodu w dniu imprezy, by w podanych przedziałach czasowych uniknąć utrudnień wyjazdu z okolicznych posesji i parkingów.

Zmiany w ruchu

W dniu Imprezy spodziewać się należy utrudnień w ruchu polegających na czasowym wyłączaniu poniższych ulic z ruchu:

 1. w godzinach 6:00 – 14:00 zmiany w ruchu drogowym polegać będą na całkowitym wstrzymaniu ruchu na odcinku ulicy Popiełuszki pomiędzy ulicami Nowomiejska, a Rybaki Górne,
 2. w godzinach: 8:00 – 12:00 zmiany w ruchu drogowym polegać będą na całkowitym wstrzymaniu ruchu w kierunku Westerplatte od ronda KOR oraz na skrzyżowaniu ulic Pokładowej i Sucharskiego.
 3. w godzinach 09:40 – 12:00 na ulicach:
 • ulica Sucharskiego – droga serwisowa (od ronda KOR do Lenartowicza)
 • ulica Lenartowicza (w kierunku Centrum)
 • ulica Siennicka (w kierunku Centrum od ul. Lenartowicza do ul. Angielska Grobla)
 • most Siennicki (w kierunku Centrum)
 • ulica Angielska Grobla (całkowite wyłączenie)
 • ulica Ołowianka (całkowite wyłączenie)
 • Kładka na Ołowiance
 • ulica Grodzka (całkowite wyłączenie od Kładki na Ołowiance do ul. Wapienniczej)
 • ulica Wapiennicza (całkowite wyłączenie) · ulica Stara Stocznia (całkowite wyłączenie)
 • ulica Wałowa (całkowite wyłączenie od ul. Stara Stocznia do ul. Rybaki Górne)
 • ulica Rybaki Górne (od ul. Wałowej do ul. Popiełuszki)

Kładka opuszczona dla biegaczy

Trasa Biegu wytyczona została m.in. przez kładkę na Ołowiance, która w związku z tym zmieni tego dnia swój harmonogram zwodzenia. Dla umożliwienia uczestnikom zawodów przebiegnięcia przez kładkę, w godzinach od 10:00 do 11:45 kładka będzie nieprzerwanie opuszczona. W tym czasie nie będą wykonywane operacje podnoszenia kładki dla ruchu odbywającego się na torze wodnym. Po godzinie 11:45 kolejne zwodzenia odbywały się będą według ustalonego harmonogramu.

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej

Tramwaje:

Linia 8

W godz. od około 09:30 do około 12:00 linia będzie funkcjonować na trasie: Jelitkowo –  Dworzec Główny – Brama Wyżynna – Śródmieście SKM – Chełm Witosa, wg specjalnego rozkładu jazdy.

Linia 9

W godz. od około 09:30 do około 12:00 linia będzie funkcjonować na trasie: Strzyża PKM – – Dworzec Główny – Brama Wyżynna – Śródmieście SKM – Chełm Witosa, wg specjalnego rozkładu jazdy.

Zastępcza linia autobusowa T8

W godz. od około 09:30 do około 12:00 uruchomiona zostanie zastępcza linia autobusowa na trasie: Stogi Plaża – Nowotna – Stryjewskiego – Wosia Budzysza – Sucharskiego – Elbląska – Podwale Przedmiejskie – Śródmieście SKM – Podwale Przedmiejskie – Siennicka – Lenartowicza – Wosia Budzysza – Stryjewskiego – Nowotna – Stogi Plaża.

Autobusy będą jeździć co około 15 minut. Rozkład jazdy został dostosowany do przesiadek z tramwajów linii 8 i 9. W kierunku Śródmieścia obowiązują tylko wybrane przystanki: „Stogi Plaża” 03, „Stogi” 02, „Zimna” 02, „Ugory eMOCja” 03, „Kaczeńce” 03, „Sucharskiego” 93, „Brama Żuławska” 03, „Akademia Muzyczna” 03, „Chmielna” 03, „Żabi Kruk” 03, „Śródmieście SKM” 04 .

Bilet jednoprzejazdowy

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Gdańska w sprawie ustalenia zasad taryfowych, w przypadku wprowadzenia zastępczej komunikacji, bilet na jeden przejazd zachowuje ważność w innym, najbliższym pojeździe zmierzającym w kierunku przystanku końcowego po stałej linii. Zasada ta dotyczy wszystkich przypadków, gdy organizowana jest komunikacja zastępcza lub występuje awaria pojazdu. Na przykład, pasażer, który skasował bilet na jeden przejazd w tramwaju 8 czy 9, może kontynuować podróż na tym samym bilecie autobusem linii T8 do przystanku końcowego.

Autobusy:

W czasie zmienionej organizacji ruchu przystanek „Sucharskiego” 03 w kierunku Dworca Głównego zostanie cofnięty o kilkadziesiąt metrów pod wiadukt nad ul. Wosia Budzysza.

Linia 106

Kurs o godz. 08:20 z przystanku „Westerplatte” 01 nie zostanie zrealizowany. Autobus ruszy z przystanku „Przystań Żeglugi” 02 w kierunku Dworca Głównego zgodnie z rozkładem o godz. 08:21.

Kursy: z godz.  09:14 z przystanku „Dworzec Główny” 12 i powrotny o godz. 09:50 z przystanku „Westerplatte” 01 nie zostaną zrealizowane.

Kurs z godz. 11:30 z przystanku „Westerplatte” 01 może być chwilowo wstrzymywany na ul. Lenartowicza w związku z demontażem tymczasowych zabezpieczeń.

Linia 111

Kursy z godz. 10:04, 10:45, 11:14 z przystanku „Górki Zachodnie” 01 w kierunku „Wałów Piastowskich” odbędą się po zmienionej trasie. Autobusy od tymczasowego przystanku „Sucharskiego” 93 do przystanku „Brama Żuławska” 05 pojadą ulicami: Wosia Budzysza – Sucharskiego (most wantowy) – Elbląską – Podwalem Przedmiejskim – i dalej po stałej trasie. Zatrzymają się na wszystkich przystankach na trasie objazdowej.

Linia 130

W godz. od około 06:00 do około 12:00 trasa linii zostanie skrócona do Wałów Piastowskich.

Linia 158

Kursy z godz. 08:23 i 09:23 z przystanku „Wrzeszcz PKP” 05 na Stogi nie zostaną wykonane. Kursy powrotne o godz. 09:47 i 10:41 z przystanku „Stogi” 02 w kierunku „Wrzeszcza” zostaną zrealizowane dopiero od przystanku „Stadion” 06 o godz. 10:02 i 10:56.

Linia 606

Nie będzie kursów: o godz. 10:24 z Dworca Głównego i powrotnego z Westerplatte o godz. 10:50.

Linia 658

Pierwszy autobus tej linii odjedzie dopiero o godz. 11:10 z przystanku „Stadion” 03.

Szczegóły na stronie ZTM.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: