Do aptek trafiły szczepionki przeciw grypie. Warto się pośpieszyć bo może zabraknąć

Do aptek trafiły właśnie szczepionki przeciw grypie. Aby ją kupić niezbędna jest pozyskanie recepty od lekarza Poradni Opieki Zdrowotnej. Koszt szczepionki wynosi około 50 zł. Wiele osób może liczyć jednak na refundację. Są również grupy, dla których szczepionka będzie za darmo.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego podał , że w sezonie 2021/2022 w Polsce dostępne są cztery szczepionki przeciw grypie :

  • Influvac Tetra
  • Vaxigrip Tetra
  • Fluarix Tetra
  • Fluenz Tetra

Szczepionka Vaxigrip Tetra jest niemal  dostępna od ręki.

Mamy spory zapas, jednak lepiej nie czekać z zakupem, bo może powtórzyć się sytuacja jaka miała miejsce w zeszłym roku, kiedy szczepionek zabrakło – powiedziała farmaceutka jednej ze słupskich aptek

 

Zainteresowane osoby mogą sprawdzić dostępność szczepionek sprawdzić, dzwoniąc bezpośrednio do apteki, ale również na stronie internetowej gdziepolek.pl.

Dla kogo refundacja apteczna szczepionek ?

Na bezpłatne szczepionki przeciw grypie , które są dostępne w aptekach mogą liczyć seniorzy powyżej 75. roku życia, a także  kobiety w ciąży co jest nowością i obowiązuje od 1 września.  Z kolei na 50% refundacja mogą liczyć osoby  w wieku 65-74 lata, osoby w wieku od 18-64 lat z chorobami współistniejącymi oraz dzieci od ukończonych 2 lat do ukończonych 5 lat.

Dzieci będą mogły skorzystać ze szczepionek w formie donosowej i domięśniowej. Dla pozostałych  grup szczepionki będą dostępne w formie domięśniowej. Grupy nieobjęte refundacją również mogą skorzystać ze szczepień przeciw grypie w pełnej odpłatności.

Eksperci zalecają aby zaszczepić się przed szczytem zachorowań na grypę, który w Polsce przypada na okres od stycznia do marca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: