Donald Tusk krytykuje budowę Nord Stream 2 i Polexit

Decyzja o Nord Stream 2 to błąd z kategorii niewybaczalnych, błąd wynikający z egoistycznie rozumianych niemieckich interesów – mówi p.o. przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Podkreślił, że takie działanie Niemiec szkodzi Unii Europejskiej jako całości, a nie tylko Polsce.

 – Mówiłem to wiele razy, jako szef Rady Europejskiej, jako polski premier – uważam, że to jest błąd, i to błąd z kategorii niewybaczalnych, bo z bardzo poważnymi konsekwencjami; błąd wynikający z egoistycznie rozumianych niemieckich interesów” – powiedział lider PO Donald Tusk w TVN24 dopytywany o kwestię gazociągu Nord Stream 2.

Dodał, że „Angela Merkel bardzo często w rozmowach w cztery oczy mówiła: „Tak, ja wiem, że to jest złe dla Unii Europejskiej”, i że to nie ona podejmowała pierwotną decyzję, ale decyzja już jest na takim etapie, że ona nie może się z tego wycofać”.

Obawy o #PolExit

Zdaniem Tuska, „to, co dzisiaj cechuje politykę PiS, jeśli chodzi o kwestie międzynarodowe, to jest taki nieustanny i zupełnie niepotrzebny hazard”.

– I te ostatnie wypowiedzi i to nieustanne podważanie sensu bycia w Unii, kwestionowanie polskiego interesu i związku naszych narodowych interesów z Unią Europejską, to ma swoje konsekwencje, nawet jeśli jest to takie sobie paplanie – zaznaczył Tusk.

Do sprawy ewentualnego Polexitu odniósł się w czwartek na Twitterze Ryszard Terlecki, marszałek Sejmu.

Polska była, jest i będzie członkiem UE. Polexit to szopka wymyślona przez PO i TVN24. Dziś trwa walka o to czy UE będzie wierna zasadom, które legły u jej podstaw czy pogrąży się w sporach podsycanych przez totalną opozycję. Wierzę, że obecny marazm i kryzys UE uda się przełamać – napisał Terlecki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: