Czy władze Gdyni zapomniały o ofiarach World Trade Center?

Szok i niedowierzanie. Czy władze miasta Gdyni zapomniały o płycie upamiętniającej ofiary tragedii World Trade Center z 11 września 2001 r. w Nowym Jorku? Wokół pamiątkowej tablicy dzisiaj są wysokie trawy i chwasty.

Płyta z kamieniem znajduje się na terenie, gdzie jeszcze kilka lat temu stało centrum Gemini.  Zdjęcia z zaniedbanego sąsiedztwa wokół miejsca upamiętnienia ofiar trafiły do sieci.

Internauci są oburzeni.

Wygląda to strasznie… pomniki Gdynia stawka nowe przy fontannie – ślizgawki do niczego nie podobne, a tutaj nie stać miasta odgrodzić jakimś parkanem, kwiatami, krzaczkami… żeby to jakoś wyglądało. Wygląda to jakby coś klapło i leży sobie odpoczywa… dawno zapomniane – pisze w komentarzu jedna z internautek.

Pamiątkowa tablica (fot. Andrzej Jachimowski/Facebook)
Pamiątkowa tablica (fot. Andrzej Jachimowski/Facebook)

 

Przypomnijmy, miejsce pamięci to szary granit ozdobiony zieloną płytą. Na niej widnieje napis w języku polskim i angielskim „Serca nam z trwogi zamarły – tego dnia wszyscy byliśmy nowojorczykami… W I rocznicę zamachu na WTC – gdynianie”.

Poprosiliśmy władze Gdyni o stanowisko ws. braku złożenia kwiatów i zaniedbania terenu wokół miejsca pamięci. Czekamy na odpowiedź.

Tak w 2008 r. kwiaty przy wspomnianej tablicy składał Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

(mat. drogowskaz.com.pl)
(mat. drogowskaz.com.pl)

Tak w 2008 r. pisał Wojciech Szczurek

Już niebawem siódma rocznica 11 września 2001 roku – ataków terrorystycznych na terytorium Stanów Zjednoczonych, za pomocą uprowadzonych samolotów pasażerskich , które zniszczyły wieże World Trade Center w Nowym Jorku i siedzibę Pentagonu. W zamachach tych zginęły 2752 osoby, wśród nich pięcioro Polaków…

Mieszkańcy Gdyni jak co roku, solidarnie – w smutku i zadumie połączą się wraz z całym cywilizowanym światem, z tymi którzy właśnie wtedy stracili swoich bliskich…

Zapraszam Państwa byśmy spotkali się przy symbolicznej tablicy, upamiętniającej te wydarzenia, a wmurowanej w 1.rocznicę zamachów – w sąsiedztwie Centrum Gemini – nie przypadkiem właśnie tutaj – zarówno przez sięgającą początku lat 90-tych współpracę naszego Miasta z dzielnicą Nowego Jorku – Brooklynem jak i przez fakt, iż Gemini znajduje się na terenach gdyńskiego WTC…

Swą obecnością oddamy hołd zarówno ofiarom tamtych zamachów, jak i wszystkich innych, których sprawcami byli i są niemal co dzień na świecie – fanatyczni terroryści. Zaprotestujemy przeciw bezrozumnej nienawiści, nietolerancji, agresji i przemocy.

I damy świadectwo, że pamiętamy i nie zapomnimy!
Uroczystość rozpocznie się 11 września 2008 r. o godzinie 12.00

Prezydent Gdyni
Wojciech Szczurek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *