Pierwsze w historii zoo w Gdańsku pisklęta flaminga oraz kariamy czerwononogiej

Najmłodszy członek gdańskiego stada flamingów wykluł się 31 sierpnia 2021r. Pierwsze dni spędził w gnieździe, które u czerwonaków ma charakterystyczny kształt kopczyka. Po sześciu dniach opuścił gniazdo i rozpoczął naukę pływania pod bacznym okiem rodziców. Pisklę kariamy pojawiło się na świecie 29 sierpnia 2021r. i po kliku dniach opuściło gniazdo, obecnie można obserwować jak pod opieką rodziców zwiedza wybieg zewnętrzny.

Flamingi w gdańskim zoo

Czerwonak różowy, zwany potocznie flamingiem, w naturze zamieszkuje ujścia rzek, zasolone laguny i mokradła Afryki oraz południowej Europy
i południowo-zachodniej Azji. Ptaki te żyją w stadach, największe kolonie mogą liczyć nawet 40 000 osobników! Ich zakrzywione dzioby przystosowane są do odfiltrowywania z mułu pożywienia (skorupiaków, owadów i glonów). Dzięki zawartym w pokarmie związkom karotenoidowym pióra flamingów mają swoją piękną różowo-czerwoną barwę.

Flamingi składają jaja, które naprzemiennie wysiaduje samiec i samica. Opieka nad pisklętami odbywa się we wspólnych „żłobkach”, w których gromadzą się wszystkie pisklęta w stadzie.

– W gdańskim ZOO po raz pierwszy w naszej historii doczekaliśmy się piskląt czerwonaka różowego, to dla nas wielka radość i sukces hodowlany – mówi Michał Targowski, dyrektor ZOO Gdańsk.

Sukces ten zawdzięczamy liczebności stada, które w 2016 roku zostało powiększone o 5 samców. Ptaki przyjechały do Gdańska z Ogrodu Zoologicznego w Odense w Danii.

Pisklę flaminga (fot. gdansk.pl)
Pisklę flaminga (fot. gdansk.pl)

Nowe szpaki balijskie w gdańskim zoo

Kariamy

Kariama czerwononoga, zamieszkuje trawiaste obszary Ameryki Południowej. Potrafi latać, jednak woli chodzić na swoich długich nogach, doskonale również biega. Jej pokarmem najczęściej stają się owady, żaby, drobne gryzonie, a nawet węże. Dietę uzupełnia pokarmem roślinnym takim jak nasiona i owoce.

Kariamy zachwycają wyglądem, uwagę obserwatora przykuwa czerwony dziób, a u jego nasady piękny, ułożony z piór wachlarz oraz wspaniałe długie rzęsy, wyróżniające się na tle niebiesko ubarwionej okolic oczu. Komunikują się za pomocą dźwięków przypominających gulgot lub histeryczny śmiech, które można usłyszeć w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym o poranku bądź wieczorem. Ptaki te składają jaja, które wysiadywane są zarówno przez samicę jak i samca.

– Rodzice naszego malucha to: samiec, który do Gdańska przyjechał w 2010r. z Ostrawy oraz samica, która w 2012r. „przeprowadziła” się z Pragi do Gdańska. Pisklak jest pierwszym w gdańskim ZOO młodym odchodowanym naturalnie przez rodziców. Wcześniejszymi przychówkami tych ptaków opiekowali się pracownicy ZOO – opowiada Izabela Krause, zastępca dyrektora ds. hodowlanych ZOO Gdańsk.

Kariamy czerwononogie mają swój wybieg w sąsiedztwie kondorów, flamingi natomiast można obserwować na wyspie zamieszkałej przez ptaki wodne, znajdującej się w pobliżu wolier kariam. Zachęcamy do odwiedzania ZOO Gdańsk o każdej porze roku. Zoo otwarte jest przez 365 dni w roku, również we wszystkie święta i dni wolne od pracy.

Pisklę kariamy z matką (fot. gdansk.pl)
Pisklę kariamy z matką (fot. gdansk.pl)

Na świat w gdańskim zoo przyszła samica wielbłąda dwugarbnego 📹

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: