Platforma wiertnicza w usteckim porcie.

W Ustce około tygodnia będzie stacjonował Jakup – ponton zatrudniony przy budowie farm wiatrowych. Jednostka ta została przyholowana w niedzielę w nocy ze Świnoujścia przez holownik Jano.

Ponton Jano pływa pod banderą Polski. Jest to samo podnośna platforma typu Jack – Up służąca do prac geologicznych, budowlanych i pomiarowych. Ponton został przebudowany i unowocześniony w czerwcu bieżącego roku. Jakup ma długość 25 metrów, szerokość 17 metrów, a jego wysokość wynosi  2,8 metra. W zależności od warunków zanurza się na głębokość 1,4 metra. Natomiast jego szczudła są długie na 33,6 m . Istnieje jednak możliwość ich przedłużenia  do 42-44m. Szczudła sprawiają , że platforma może pracować do tej głębokości, a także stać na szczudłach.

Ponton jest katamaranem z ruchomym pokładem między pływakami. Posiada własne agregaty prądotwórcze, zbiorniki paliwowe , a także zbiornik wody. W czasie transportu szczudła można zdemontować do pozycji poziomej. Może być holowany , ale także przewożony drogą lądową.

Ponton ma możliwość posadowienia wiertnic geologicznych oraz sprzętu budowlanego. Wykorzystywany jest do wierceń poziomych przy układaniu kabli energetycznych w czasie prac offshore. Zanim ponton Jakup wypłynie na morze, mieszkańcy pobliskich miejscowości i turyści mają okazję do fotografowania się ze szczudłami w tle.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: