Jutro rusza remont Długiego Targu

Remont Długiego targu rozpocznie się już jutro, 15 września. Zakończenie inwestycji zaplanowano na koniec przyszłego roku. Zostanie wymieniona nawierzchnia.

Plac zostanie pokryty granitową kostką w odcieniach czerwieni i różu o wymiarach 13×22 cm. Prace budowlane powinny zakończyć się do 20 czerwca przyszłego roku, Nawierzchnia najbardziej popularnego placu w Gdańsku niestety od bardzo dawna wymagała pilnego remontu. Kamienne płyty, które pochodziły jeszcze z lat 70 – tych były w wielu miejscach wyszczerbione i spękane.

Remont nawierzchni Długiego Targu miał już się rozpocząć dwa lata temu, ale został wstrzymany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków Igora Strzoka. Powodem był fakt, że nie zaakceptował on pierwotnego projektu nawierzchni, zaproponowanego przez gdańskich urzędników. Co ciekawe, propozycja została wcześniej zaakceptowana przez poprzednią konserwator Agnieszkę Kowalską, która złożyła urząd kilka miesięcy przed planowanym remontem.

Ostateczne uzgodnienia pomiędzy konserwatorem a magistratem zakończyły się w maju tego roku. Ustalono, że Długi Targ zostanie pokryty kostkami ze skandynawskiego i polskiego granitu o drobnym uziarnieniu w odcieniach czerwieni i różu. Kostki będą miały wymiary 13×22 cm oraz 10 cm grubości. Ich boki będą łupane, zaś lico cięte i uszorstnione poprzez groszkowanie, by zapobiec ślizganiu się na nich pieszych. Wydanie zgody przez konserwatora poprzedziło ułożenie w kwietniu próbnego fragmentu, nieopodal fontanny Neptuna.

Zgodnie z harmonogramem inwestycji  jej zakończenie zaplanowano na 20 czerwca przyszłego roku, a więc jeszcze przed  oficjalnym rozpoczęciem sezonu turystycznego. Ruch pieszy ma zostać zachowany przez cały czas trwania prac.

Jest zgoda na nową nawierzchnię Długiego Targu. Prace w 2022 roku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: