Malbork. Płacił zbliżeniowo znalezioną kartą bankową

Kryminalni z malborskiej komendy zatrzymali 43-letniego mężczyznę , który znalazł kartę płatniczą należącą do 33-letniej turystki i płacił nią zbliżeniowo w sklepach za swoje zakupy. Zatrzymany usłyszał 10 zarzutów za przywłaszczenie karty i kradzieże z włamaniem. Funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna dopuścił się tych przestępstw w warunkach recydywy. 

Tydzień temu do malborskich policjantów zgłosiła się 33-letnia kobieta i powiadomiła, że dzień wcześniej, w nieznanych jej okolicznościach, utraciła kartę płatniczą i ktoś za jej pomocą dokonał 9 nieautoryzowanych płatności zbliżeniowych w sklepach na terenie Malborka. W sumie sprawca, za pomocą karty pokrzywdzonej, zrobił zakupy za prawie 500 złotych. Sprawą natychmiast zajęli się kryminalni z malborskiej komendy.

Analizując zdobyte informacje funkcjonariusze ustalili, że sprawcą tych czynów jest 43-letni mężczyzna bez stałego miejsca zamieszkania. W poniedziałek kryminalni zatrzymali go na jednej z ulic miasta i przewieźli do policyjnego aresztu. Śledczy ustalili, że 43-latek był już wcześniej karany za podobne przestępstwa. Zatrzymany usłyszał już zarzuty za przywłaszczenie karty płatniczej i dokonanie 9 kradzieży z włamaniem. Za dokonane przestępstwa w warunkach recydywy mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat.

Policjanci przypominają, że płatność zbliżeniowa cudzą kartą to przestępstwo kradzieży z włamaniem. Sprawca pokonując zabezpieczenie elektroniczne chroniące środki płatnicze włamuje się do systemu elektronicznego i kradnie pieniądze stanowiące płatność. W przypadku utraty karty z funkcją płatności zbliżeniowych należy ją jak najszybciej zablokować. Karty płatnicze można zastrzec w oddziale banku lub dzwoniąc na infolinię banku. Można ją także zablokować przez aplikację mobilną (jeśli bank oferuje taką usługę) albo dzwoniąc pod ogólnopolski numer powołany z inicjatywy Związku Banków Polskich (+ 48) 828 828 828.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: