Poseł Płażyński prosi szefa CBA o monitoring sprzedaży SNG

Zwróciłem się do szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego o objęcie planowanej przez Aleksandrę Dulkiewicz, prezydent Gdańska transakcji zakupu za 45 mln zł od Francuzów 51 proc. akcji w spółce SNG monitoringiem – mówił podczas konferencji prasowej w Sejmie Kacper Płażyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Jak informowaliśmy miasto decyzje już podjęło, ale wymaga ona zgody radnych miejskich.

Ta transakcja to nic innego jak wyprowadzenia z kieszeni mieszkańców Gdańska kolejny dziesiątek milionów za granicę. Saur Neptun Gdańsk nie posiada żadnych cennych aktywów. Jedyne co realnie posiada to umowa dzierżawy infrastruktury miejskiej, która kończy się za 15 miesięcy. W SNG miasto Gdańsk ma 49 proc., mamy więc wszelki dostęp do dokumentów, pracowników, danych, know how – mówił Kacper Płażyński, poseł Prawa i sprawiedliwości.

Poseł podkreślił, że „nie jest więc prawdą, że nie mamy know how do zarządzania wodami w Gdańsku. To absurd. Co więcej, Sopot, który nie miał żadnych udziałów w SNG (a więc i know how), w tym roku rozwiązał z SNG umowę, a obsługę wodociągów przejęła nowa powołana spółka miejska Aqua Sopot”.

Pracownicy SNG powinni być zatrudnieni w GIWK już pierwszego dnia po zakończeniu umowy z SNG, na tych samych warunkach. To ludzie stąd, nie wyjadą do Francji jeśli nie wykupimy tych udziałów. To absurdy opowiadane przez władze Gdańska usprawiedliwiające mętną transakcję – mówił Płażyński.

(fot. Kacper Płażyński/Twitter.com)
(fot. Kacper Płażyński/Twitter.com)

Miasto zdecydowało, potrzebna zgoda radnych

Gdańsk planuje przejąć pełną kontrolę nad zaopatrzeniem w wodę i odbiór ścieków. Po 30 latach dobiega końca współpraca miasta i grupy SAUR. Chce za to zapłacić mimo, że umowa wygasa za 15 miesięcy.

Jak twierdzą władze, zmiany właścicielskie pozostają bez wpływu na zatrudnienie pracowników i charakter działalności spółki. W firmie pracuje ok. 550 osób. Dziś SNG to przede wszystkim unikalny zespół ludzi: operatorzy ujęć wody, odpowiadający za bezpieczeństwo dostaw, operatorzy oczyszczalni ścieków, dyspozytorzy systemu, mistrzowie i inżynierowie odpowiadający za naprawy i utrzymanie sieci, laboranci, obsługa klienta, pracownicy pogotowia wodociągowo-kanalizacyjnego, zespoły automatyków, energetyków dbających bezpieczeństwo funkcjonujących obiektów. Na najbliższej sesji radni będą dyskutowali o zmianie w Wieloletniej Prognozie Finansowej, która pozwoli na pozyskanie środków na transakcje. Miasto na ten cel chce zabezpieczyć w sumie 45 mln zł.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: