Ryanair grozi zamykaniem połączeń w Polsce

Blisko 30 procent wykonuje firma Ryanair z gdańskiego portu lotniczego. W ostatnim czasie podawane były optymistyczne dane dotyczące gdańskiego portu lotniczego.

Niestety teraz zawisły nad nim czarne chmury, które pojawiły się nad połączeniami przewoźnika Ryanair do Barcelony, Gotenborga , Wiednia , Paryża czy Mediolanu. Prezes linii lotniczych Ryanair Michael O’Leary napisał list do premiera Mateusza Morawieckiego. Opisał w nim ,że propozycja Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w sprawie podniesienia stawek dla linii lotniczych wskazuje na „oderwanie od rzeczywistości branży przewozów lotniczych”. Prezes Ryanaira nie wyklucza zamykania połączeń do i z Polski. Dla Portu Lotniczego Gdańsk oznaczało by to spadek połączeń aż o 30 proc.

Propozycja  Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej,  aby podnieść opłaty za korzystanie ze służb żeglugi powietrznej w polskich regionalnych portach lotniczych o nawet 70 proc., przy jednoczesnym zwiększeniu opłat trasowych o 26 proc., wskazuje na oderwanie  od rzeczywistości branży przewozów lotniczych, która została zdziesiątkowana przez pandemię.

Polskie opłaty za korzystanie ze służb żeglugi powietrznej były niekonkurencyjne w porównaniu do innych krajów europejskich jeszcze przed wybuchem epidemii Covid-19. Średnia opłata za korzystanie ze służb w terminalach europejskich wynosiła 166 euro natomiast opłata na polskich lotniskach regionalnych to aż 181 euro.

Prezes Ryanaira z jednej strony słynie z ekspresyjnych i nie zawsze wyważonych wypowiedzi. Z drugiej jednak strony już nie raz pokazał, że jest w stanie posunąć się daleko, by obniżyć koszty funkcjonowania kierowanej przez siebie linii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *