To jest droga do Bałtyku , nie wrzucaj plastiku – powstały grafiki z hasłem

Na nadmorskich chodnikach i nie tylko pojawiły się grafiki z hasłem „ To jest droga do Bałtyku – nie wrzucaj plastiku”. Zostały one namalowane farbą. Malunki pojawią się docelowo w około 20 miejscach na terenie całego Gdańska, a także przy studzienkach kanalizacyjnych.

Grafiki te są elementem akcji, która ma na celu uświadamianie społeczeństwa , że to co wrzucamy do kanałów lub bezpośrednio na ulice może następnie wraz z rybami trafić na nasze domowe stoły.

Nie trzeba być nad samym morzem, żeby mieć wpływ na jego stan. Czystość ulic i chodników ma realny wpływ na jakość odprowadzanej wody. Wrzucając niedopałek papierosa do studzienki lub inny odpad często zapominamy, że to również jest droga do Bałtyku. Z twojej ulicy do morskich zwierząt, a następnie na twój stół. Warto o tym pamiętać – poinformował wiceprezydent Piotr Grzelak.

 

Grafiki  namalowane na chodnikach przedstawiają kilka rodzajów odpadów takich jak niedopałek papierosa, foliową siatkę, słomkę, maseczkę, czy rękawiczkę wpadające do kanału. Nad kanałem namalowany został natomiast talerz z rybą, która te odpady połknęła i hasło „z ulicy na twój talerz”. W niektórych miejscach spotkać też można namalowaną mewę, czy fokę z żołądkiem, który jest wypełniony śmieciami.

Malunki zostały wykonane ekologiczną farbą i pojawiły się już przy kilkunastu wpustach ulicznych i dwóch zbiornikach retencyjnych w przestrzeni Gdańska. Będą się również systematycznie pojawiać w kolejnych lokalizacjach.

Znakowanie ma na celu uświadamiać, że wpust uliczny jest początkiem drogi wody opadowej z ulicy do Morza Bałtyckiego. Deszcz zmywając z ulic różnego typu zanieczyszczenia ze ścierania się opon samochodowych czy pyłu miejskiego jest nośnikiem mikrodrobin plastiku, które niesione do Bałtyku i tak ostatecznie trafiają do naszych organizmów poprzez spożywane ryby – powiedziała Agnieszka Kowalkiewicz , rzeczniczka Gdańskich Wód , które prowadzą tą kampanię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *