76 mln zł trafiło do rodziców na Pomorzu z programu „Dobry Start”

Ponad 90 proc. uprawnionych osób złożyło wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wyprawkę szkolną z programu „Dobry start”. Na Pomorzu ZUS przyjął ponad 188 tys. wniosków, a na konta rodziców i opiekunów trafiło już blisko 76 mln zł.

Do końca listopada tego roku można składać wnioski o wypłatę 300 zł z programu „Dobry start”. W roku szkolnym 2021/2022 wniosek o świadczenie 300 plus można złożyć tylko elektronicznie – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Natomiast środki z programu są wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

Większość osób złożyła już wniosek o świadczenie „Dobry start”. Sprawna obsługa tego zadania przez ZUS była możliwa dzięki elektronizacji i automatyzacji.

Najwięcej wniosków wpłynęło za pośrednictwem bankowości elektronicznej (63,2 proc.). Blisko 1/3 wniosków trafiła do ZUS przez Platformę Usług Elektronicznych (27,8 proc.) Najwięcej dzieci, na które przyznano i wypłacono świadczenie „Dobry start” uczęszcza do szkół podstawowych (67,7 proc.), dalej są licea ogólnokształcące (13,8 proc.) i technika (13,4 proc.).

Program „Dobry start” to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Świadczenie przysługuje bez względu na dochód. ZUS wypłaca świadczenie raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat, lub 24 lat – w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: