Będzie system kaucyjny za butelki plastikowe. Rząd przyspiesza prace

Ministerstwo Klimatu przyśpieszyło prace nad bez paragonowym systemem kaucyjnym opakowań z tworzyw sztucznych. Projekt ustawy wprowadzający taki system  w miniony wtorek uzyskał wpis do wykazu prac rządu.   Informację tę potwierdził wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło w sierpniu projekt ustawy o rozszerzonej odpowiedzialności producenta czyli systemu, który będzie wymuszał na firmach recykling wypuszczonych na rynek opakowań na poziomie większym, niż ma to miejsce aktualnie. Resort rozpocznie teraz proces legislacyjny kolejnej propozycji – bezparagonowego systemu kaucyjnego.

 

Nie jest tajemnicą, że zanim jeszcze zaprezentowaliśmy projekt o rozszerzonej odpowiedzialności producenta, zapowiedzieliśmy, że jego dodatkowym elementem będzie system kaucyjny – powiedział wiceminister klimatu Jacek Ozdoba, który jest odpowiedzialny za prace nad tą propozycją

 

Jednak na bliższe szczegóły nowego projektu będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Wcześniej zapowiadano , że system kaucyjny będzie miał charakter podobny do tego, jak system kaucyjny za butelki szklane po piwach. Z tą jednak  różnicą, że w przypadku zwrotu opakowań z tworzyw sztucznych nie będzie obowiązku okazania paragonu.

Projekt, który ma dostosować polskie prawo do dyrektywy unijnej, przewiduje wprowadzenie specjalnej opłaty opakowaniowej. Blisko 80 proc. wpływów z tej opłaty  ma zostać przeznaczone na zadania związane z gospodarowaniem odpadami komunalnymi, 18 proc. – do NFOŚiGW, a 2 proc. – do Instytutu Ochrony Środowiska-Państwowego Instytutu Badawczego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: