Brakuje ponad 1 mln złotych na remont przystanku. Błąd SKM

Spółka PKP SKM poinformowała, że na remont  przystanku SKM Leszczynki  ma 24 mln zł brutto . Okazało się jednak , że ma prawie 10 mln zł mniej. Pomyłka pracownicy spółki sprawiła,  że w rzeczywistości żadna z ofert wykonawców nie zmieści się w planowanym budżecie.  Dlatego tez nie wiadomo czy prace ruszą i  kiedy może to nastąpić.

Spółka PKP SKM w Trójmieście po przeprowadzeniu przetargu poinformowała, że jest trzech oferentów na remont przystanku SKM Leszczynki, jest nie do końca prawdziwa wiadomość. Owszem zgłosiły się trzy firmy, które złożyły oferty na kwoty od 13 do 26 mln zł netto. Dnia 1 września 2021 r. PKP SKM w Trójmieście ogłosiła, że na prace zarezerwowała 19,5 mln zł netto (czyli ponad 24 mln zł brutto).

Wszystko wskazywało , że prace ruszą niebawem ponieważ dwie oferty mieściły się w zaplanowanym budżecie. Okazało się  jednak, że nie ma finansowania nawet na najtańszą z nich. Spółka po tygodniu od przetargu sprostowała bowiem kwotę, jaką zamierzała przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Prawidłowa kwotą wynosi 14 mln 894 tys. zł brutto.

Błąd powyższy wynika z pomyłki pracownicy, która zamiast prawidłowej kwoty, wynikającej z uchwały Zarządu Spółki oraz Rady Nadzorczej Spółki określających maksymalną wysokość zobowiązania, jakie może zaciągnąć spółka na realizację zadania inwestycyjnego pn. „Modernizacja przystanku osobowego SKM Gdynia-Leszczynki” oraz oszacowania wartości tego zamówienia na podstawie kosztorysu z lutego 2021 r., wpisała w treść dokumentu błędną kwotę – napisała w oświadczeniu spółka PKP SKM w Trójmieście

 

Oznacza to, że różnica pomiędzy deklarowanymi środkami (14,89 mln zł brutto) a najtańszą ze złożonych ofert (16,13 mln zł brutto) wynosi 1,24 mln zł brutto. Obecnie trwa analiza złożonych ofert . Po jej zakończeniu zostanie podjęta decyzja czy budżet zostanie zwiększony na realizację zadania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: