Ceny gazu znów w górę. Trzecia podwyżka w tym roku

Będzie kolejna podwyżka gazu w tym roku. Gospodarstwa domowe korzystające z taryfy PGNiG Obrót Detaliczny od 1 października zapłacą za gaz więcej o 7,4 proc. Wniosek o podwyżkę cen w taryfie został zaakceptowany przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Podwyżka ta oznacza że rachunki comiesięczne wzrosną nawet o kilkanaście złotych więcej i dotyczyć będą wszystkich grup taryfowych dla gospodarstw domowych. Stawki opłat abonamentowych pozostały bez zmian.

Dla statystycznego odbiorcy, który zużywa   gaz jedynie do przygotowania posiłków, płatność za gaz będzie wyższa o 3,36 proc., co oznacza kwotowy wzrost o 0,72 zł miesięcznie. Dla odbiorców z grupy taryfowej W-2.1 – zużywających większe ilości gazu, np. do podgrzewania wody – płatność wrośnie o 4,63 proc., tj. o 4,48 zł miesięcznie. Natomiast odbiorcy zużywający większe ilości gazu – głównie do ogrzewania domów i mieszkań – zapłacą średnio o 13,76 zł miesięcznie więcej – wyliczył Urząd Regulacji Energetyki

 

To już kolejna podwyżka w tym roku. Taryfa w Kwietniu wzrosła o 5,6 proc. , a Sierpniu o 12,4 proc. Wniosek o podwyżkę został uzasadniony  rosnącymi cenami zakupu gazu na rynku. Od roku na Towarowej Giełdzie Energii tak jak i na innych rynkach europejskich, ceny gazu nieustannie rosną. Od początku 2021 r. notowania gazu wzrosły – w zależności od instrumentu – do nawet 234 proc.
VIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: