Wielka wycinka na drodze krajowej nr 21 Słupsk – Ustka

Przy drodze krajowej nr 21 trwa wycinka. Dla realizacji inwestycji poświęcony został nawet pomnik przyrody – Dąb szypułkowy w Zimowiskach w gminie Ustka.

Na 13 kilometrach drogi krajowej nr 21 rozpoczęły się prace wstępne przed rozbudową drogi. Do wycinki przeznaczone zostały 6 272 drzewa. Najwięcej młodych drzewek, ale w tabeli znalazło się również 30 starych drzew o średnicy pnia powyżej 76 cm. Również tyle samo ma stojący w pobliżu przystanku autobusowego kilkusetletni dąb szypułkowy, który od czerwca 1998 roku jest  pomnikiem przyrody. Drzewo przestało nim być na wniosek Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Drzewa, które pozostaną, są oznaczone pomarańczowym N. Te, przeznaczone do wycięcia – zielonym X.

Na dębie nie zauważyłam tego znaku. Myślałam, że ocaleje. Dopiero mój syn odkrył znak X namalowany nisko na pniu drzewa, zasłonięty krzakami. Przecież to pomnik przyrody – mówi mieszkanka Zimowisk

Rada Gminy Ustka Dąb szypułkowy uznała za pomnik przyrody w czerwcu 1998 roku. Drzewo było niewątpliwą atrakcją Zimowisk.

Tak, dąb był pomnikiem przyrody.  Jednak jego ochrona została zniesiona na wniosek Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która wystąpiła do nas o zniesienie ochrony drzewa, ponieważ koliduje ono z realizacją przebudowy DK 21 – poinformował Sylwester Ugorski , inspektor ds. Ochrony środowiska w Urzędzie Gminy Ustka

Sylwester Ugorski przyznaje, że mimo ubytku w pniu i ułamanego konara, drzewo jest zupełnie zdrowe, a utrata ochrony nie nastąpiła z inicjatywy urzędu. Niestety pomnik przyrody numer 82 zniknie z przyrodniczej mapy gminy.

 

(fot: Mariusz Jasłowski/ gp24.pl)
(fot: Mariusz Jasłowski/ gp24.pl)

Rada gminy może znieść ochronę pomnika przyrody tylko w dwóch przypadkach :

  1. Gdy drzewo utraciło wartości przyrodnicze
  2. Gdy przeszkadza w realizacji celu publicznego w przypadku braku rozwiązań alternatywnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: