Zakup ośmiu aut przez urząd niezgody z prawem? Władze Gdańska odpierają zarzuty

– Mamy wątpliwości co do tego, czy zamówienia i przetargi w Gdańsku odbywają się zgodnie z prawem zamówień publicznych? – mówili w poniedziałek przed Urzędem Miasta w Gdańsku radni Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem Przemysława Majewskiego oraz Andrzej Skiba były nieprawidłowości w zamówieniu ośmiu samochodów osobowych o napędzie elektrycznym wraz z wyposażeniem dodatkowym dla Gminy Miasta Gdańsk oraz jednostek podległych. Miasto odpiera zarzuty.

Kilka dni temu rozstrzygnięto postępowanie i za ponad 1,2 miliona złotych kupione zostało osiem samochodów elektrycznych. O sprawie informowaliśmy w naszym portalu.  Zdaniem wspomnianych radnych specyfikacja warunków zamówienia wskazuje na to, że wybrane mogło być tylko jedno konkretne auto tj. Kia e-Niro. Natomiast inne modele jak Renault Zoe, Hyundai e-Kona czy Nissan Leaf nie mogły zostać zaoferowane, bo urzędnicy określili konkretną długość, pojemność bagażnika czy zasięg auta.

Ponadto w piśmie z 25 sierpnia 2021 r., jeden z zainteresowanych oferentów wskazał, że takie warunki zamówienia mogą być niezgodne z prawem zamówień publicznych, ponieważ jest to przykład nierównego traktowania.

20 września 2021 r. radni złożyli do Urzędu Miejskiego stosowną interpelację.

­- Składamy dziś interpelację do Władz Miasta. Zwracamy się również do Biura Zamówień Publicznych w UM oraz Urzędu Zamówień Publicznych o udostępnienie informacji czy postępowanie zostało przeprowadzone zgodnie z przepisami ustawy o zamówieniach publicznych i czy nie doszło do nierównego traktowania podmiotów przez Urząd Miasta – kończy radny Majewski.

Osiem elektrycznych Kii e-Niro dla gdańskich urzędników

Jakie były warunki przetargu?

W przetargu głównym parametrem była pojemność baterii określona na zasięg 340 km. Co warto wiedzieć oznacza to, że w warunkach zimowych samochód może przejechać około 240 km. Parametr ten jest ważny, gdyż użytkowanie samochodu w urzędzie wymaga gwarancji mobilności bez przerw przez 8 godzin dziennie. Również samochody, które trafią do wybranych jednostek, powinny móc jeździć 12 h, a nawet 24 h na dobę, ze względu na specyfikę prac przy których będą używane.

Co ważne, wybrane samochody mają podstawowe wersje wyposażenia.

Urząd Miasta: nieprawdą jest, że przetarg został ustawiony pod jedną konkretną markę samochodów

Na rozstrzygnięty właśnie przetarg wpłynęły 4 oferty. Przy czym jest to drugi przetarg na samochody. W poprzednim wpłynęło 5 ofert, na trzy różne marki samochodów. Aktualny przetarg miał takie same parametry jak przetarg poprzedni, który musiał zostać unieważniony.

– Pokazuje to, że na rynku jest kilka marek samochodów spełniających kryteria. Parametry wskazane w przetargu spełniają, poza Kią e-Niro również np. Volkswageny ID 3, ID 4, Hyundai IONIQ 5. Natomiast przystąpienie do przetargu to decyzja poszczególnych firm, które decydują się na udział w postępowaniu – informuje Olimpia Schneider z bura prasoweg miasta Gdańska.

W drugim przetargu wpłynęły 4 oferty na jedną markę samochodu – Kia. Według naszego rozeznania rynku, wynika to z braku samochodów na rynku i zgłaszanych przez dealerów problemów z produkcją aut.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: