„PROJEKT EDWARD” – policyjne działania na Pomorzu

21 września to Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach. Policjanci z krajów europejskich przeprowadzą w dniu dzisiejszym działania w ramach projektu EDWARD (z ang. European Day Without Road Death). W akcji włączą się również policjanci z Pomorza.

Projekt EDWARD został zapoczątkowany w 2016 r. Jego ideą jest „wizja zero” czyli zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu na drogach Europy. Działania odbywają się pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL.

Policjanci z Pomorza będą także brać udział w działaniach.  Na drogach całego województwa pomorskiego funkcjonariusze z Wydziałów Ruchu Drogowego będą prowadzić kontrole drogowe, podczas których sprawdzą stan trzeźwości kierowców, oraz wyposażenie pojazdów i ich stan techniczny. Policjanci będą reagowali również na przypadki przekraczania prędkości. Podczas prowadzonych kontroli stróże prawa przestrzegą kierujących przed brawurą za kierownicą.

Największy wpływ na bezpieczeństwo mają kierowcy, którzy w mniej lub bardziej świadomy sposób, dopuszczają się zachowań zagrażających życiu innych użytkowników dróg. Chodzi tu o zachowanie takie jak: przekraczanie limitów prędkości, jazda pod wpływem alkoholu/narkotyków, niezapięte pasy bezpieczeństwa czy też korzystanie w czasie jazdy z telefonu komórkowego. Jednak nie tylko kierowcy stwarzają niebezpieczne sytuacje. Wielu rowerzystów, czy pieszych również ignoruje zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i przyczynia się do powstawania kolizji, czy wypadków.

Rozsądek i rozwaga podczas poruszania się po drogach na pewno znacznie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg.

Pomorska drogówka przeprowadzi kolejne działania „Prędkość”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: