Odsłonięcie muralu Tadeusza Wendy

Rada Miasta Gdyni  z okazji 95 urodzin Gdyni i 100 rocznicy rozpoczęcia budowy portu tymczasowego ustanowiła rok 2021 Rokiem Tadeusza Wendy. Jest to doskonała okazja ,aby rozpowszechniać wiedzę o dokonaniach i życiorysie tego wybitnego inżyniera i budowniczego gdyńskiego portu.

23 września w Gdyni zostanie odsłonięty mural upamiętniający inżyniera Tadeusza Wendę. Data odsłonięcia muralu jest nie przypadkowa bowiem  99 lat temu sejm uchwalił ustawę o budowie portu w  mieście. Od 1921 roku Tadeusz Wenda stał na czele zespołu ludzi budujących to miejsce.

Uroczystości odsłonięcia muralu Tadeusza Wendy odbędą się przy ul. Władysława IV 11. Udział w niej wezmą: wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała, prezes portu Jacek Sadaj, Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, wnuczka inżyniera Wendy – Hanna Wenda-Uszyńska, lider Forum Gospodarki Morskiej – Sławomir Kalicki i dyrektorka Muzeum Miasta Gdyni – Karin Moder

 

Przez cały rok Muzeum Miasta Gdyni przybliża sylwetkę człowieka, który miał nieprzeciętną wiedzę i wyobraźnię. Miasto Gdynia zawdzięcza inżynierowi wiele. To właśnie on wskazał miejsce w którym powstanie port, ale także zaprojektował i nadzorował jego budowę. Tadeusz Wenda stworzył dzieło, które przyczyniło się do rozwoju gospodarczego kraju i rozwinięcia żeglugi i handlu zamorskiego.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. w swoje urodziny przygotowuje prezent z myślą o lokalnej społeczności. W tym roku z okazji 99-lecia powstania portu wspólnie z muzeum opracowano również serię podcastów o Tadeuszu Wendzie. Premiera pierwszego odcinka odbędzie się już 23 września.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: