Rusza konkurs ” Weki z pomorskiej spiżarni „

To już kolejna edycja kulinarnego konkursu. Konkurs ten przeznaczony jest dla osób, które produkują lokalne specjały kulinarne, wekując warzywa i owoce. Mieszkańcy mają możliwość zgłosić swoje przetwory w konkursie „ Weki z Pomorskiej Spiżarni” i wygrać nawet 3 tys. złotych. Zgłoszenia należy  nadsyłać od 1 do 15 października 2021 roku.

Konkurs ma na celu promowanie lokalnej i tradycyjnej żywności z województwa pomorskiego.

To zachęta dla mieszkańców obszarów wiejskich do korzystania z rolniczego handlu detalicznego. Podczas ubiegłorocznej edycji zgłoszonych zostało 27 produktów. Mam nadzieją , że  w tym roku będzie ich więcej – powiedział Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego

Oceniane będą w konkursie produkty przygotowane z surowców roślinnych lub zwierzęcych. Minimum 50 procent składników, użytych w procesie produkcji musi pochodzić z własnego gospodarstwa.

W tegorocznej edycji konkursu zostały dodane dwie nowe kategorie konkursowe. Łącznie będzie ich sześć. Będą to: produkty i przetwory mięsne oraz rybne, produkty mleczne, produkty pszczelarskie, przetwory owocowe, przetwory warzywne oraz oleje i octy – wylicza wicemarszałek Józef Sarnowski

W każdej kategorii może zostać zgłoszony jeden produkt. Wystartować w nim mogą osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą w formie rolniczego handlu detalicznego. Dostarczone do komisji konkursowej produkty muszą być zawekowane bądź  zamknięte w odpowiednim opakowania. Muszą być też opisane, a termin przydatności do spożycia nie może być krótszy niż 10 dni od daty dostarczenia.

Komisja konkursowa przyzna trzy nagrody. Za zajęcie pierwszego miejsca przewidziana jest nagroda w wysokości 3 tys. zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: