W słupskim szpitalu sprawdzą, czy noworodek nie cierpi na SMA

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku wszystkim noworodkom przychodzącym na świat wykonywane jest badanie wykrywające SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Aby badanie zostało wykonane potrzebna jest zgoda mamy malucha.

Programem przesiewowych testów w kierunku SMA do końca 2022 r. ma zostać objęta cała Polska. Województwo pomorskie jako jedno z pierwszych, przystąpiło do niego w lipcu bieżącego roku. Aktualnie testy wykonywane są już w 10 województwach.

SMA to ciężka wrodzona choroba, która objawia się postępującym osłabieniem i zanikiem mięśni, a także  niewydolnością oddechową. U 50 proc. chorych dzieci objawy pojawiają się w pierwszych 6. miesiącach życia, a u większości przed ukończeniem 2 lat. Na tę chorobę prowadzone są często zbiórki na tzw. najdroższy lek świata.

Badania przesiewowe w tym kierunku wykonujemy dzieciom urodzonym w naszym szpitalu od 13 lipca. Jest  ono przeprowadzane wraz z innymi badaniami przesiewowymi noworodka z krwi pobieranej z piętki między 48 a 72 godziną życia dziecka – poinformowała  lekarka z Oddziału Neonatologicznego słupskiego szpitala Magdalena Kukulska

Wyniki są opracowywane w Gdańsku, a gdy choroba zostaje wykryta, lekarze powiadamiani są o tym w ciągu 24 godzin tak, aby jak najszybciej wdrożyć leczenie.

Co roku w Polsce przychodzi na świat około 50 dzieci z SMA. Badania przesiewowe mają na celu pokazanie jaka jest realna skala problemu. Dlatego też słupski szpital przystąpił do testowania maluchów.

 

Poszerzenie panelu badań przesiewowych noworodka to ważny krok. Daje wiedzę rodzicom, czy będą musieli się mierzyć z ciężką chorobą dziecka –  podkreślił prezes słupskiego szpitala Andrzej Sapiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: