Dofinansowanie na tczewski Eko – Patrol

Miasto Tczew uzyskało dofinansowanie z Wojewódzkiego  Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku . Środki te zostaną przeznaczone na zakup drona do monitoringu jakości powietrza. Będzie to  swego rodzaju latające laboratorium. Możliwe będzie mierzenie kluczowych parametrów jakości powietrza na terenie miasta, ale  również będzie pełnić funkcję prewencyjną.

Urządzenie będą obsługiwać strażnicy miejscy po specjalistycznym przeszkoleniu , a także po uzyskaniu odpowiednich uprawnień z Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Straż Miejska w Tczewie otrzyma również w najbliższym czasie w pełni elektryczne auto.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem i oba zamówienia zostaną zrealizowane to eko-patrol wyjedzie na ulice miasta jeszcze w bieżącym roku. Stan monitorowania jakości powietrza w Tczewie jest niezwykle istotny. Chodzi tu nie tylko o duże natężenie ruchu oraz na używanie paliw stałych do ogrzewania domów. Na terenie miasta  funkcjonuje sporo dużych przedsiębiorstw, które w swoim procesie produkcji wykorzystują materiały niebezpieczne.

Takich firm na terenie Tczewa jest 16. Straż miejska co pewien czas otrzymuje zgłoszenia dotyczące wydobywających się nieprzyjemnych zapachów z ośrodków fabrycznych.

Niestety największym  problemem obniżającym  jakość powietrza w Tczewie są  paleniska gospodarstw domowych. W 2020 roku Staż Miejska wykonała 204 interwencje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: