Nocna wichura na Pomorzu. Połamane drzewa i tysiące mieszkań bez prądu

Noc z czwartku na piątek zgodnie z przewidywaniami synoptyków nie należała do najłatwiejszych. W całym województwie pomorskim strażacy interweniowali ponad 400 razy. Niektóre miejscowości na Pomorzu w dalszym ciągu pozostają bez prądu.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach w piątek do godziny 11:15 odnotowała łącznie 39 wyjazdów do zdarzeń, które spowodowane były silnym wiatrem. W akcjach ratowniczych uczestniczyli strażacy zawodowi z Kartuz ,  a także  z jednostek ochotniczych straży pożarnych na terenie całego  powiatu kartuskiego.

 

( fot: gdynia.naszemiasto.pl)
( fot: gdynia.naszemiasto.pl)

Jak poinformowali strażacy liczba zdarzeń związanych z wichurą wzrosła do 485 . Najwięcej podczas wichury ucierpiały powiaty:

  • słupski (70)
  • wejherowski (81)
  • bytowski (41)
  • Gdynia (47).

Wichura przewróciła drzewa koło Estakady Kwiatkowskiego w Gdyni, a także przy zbiorniku Świętokrzyska, czy na ulicy Latarnianej w Gdańsku.

Silne wiatry pokazały swoją siłę także w powiecie puckim. Strażacy wyjeżdżali do usuwania powalonych drzew i konarów. Najpoważniejsze zdarzenia odnotowano w Lubocinie i Pucku

Problemy z odbiorem prądu ma niemal 10 tysięcy mieszkańców Pomorza Największe problemy z zasilaniem są powiatach: puckim, wejherowskim, lęborskim i słupskim. Problemy mają także mieszkańcy Kociewia i Kaszub.

( fot: KP PSP w Pucku)
( fot: KP PSP w Pucku)

Nocna wichura potwierdziła  zapowiedzi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Meteorolodzy zapowiadali sztorm  na Bałtyku z prędkością wiatru osiągającą nawet 100 km/h.

 W nocy z czwartku na piątek wiatr skręci na znacznie groźniejszy dla naszego wybrzeża kierunek północno-zachodni, co spowoduje wzrost poziomu morza i większą falę, która na pełnym morzu może osiągnąć wysokość nawet 6 metrów – informował IMGW

 

Sztormowy sezon jesienno-zimowy ma duże znaczenie dla ekosystemu Morza Bałtyckiego. Sztormy powodują bowiem głębsze wlewy słonej wody z Morza Północnego, a co za tym idzie  następuje przemieszanie i dotlenienie wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: