Oszustwa na pracownika ZUS-u. Pytają o 14 emeryturę

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod jego pracowników i oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Tzw. „czternastkę” ZUS wypłaci z urzędu. Nie trzeba składać żadnych wniosków.

Do ZUS dotarły informację, że do jednej z klientek zadzwoniła osoba, która podszywała się pod pracownika Zakładu i oferowała pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Próbowała przy tym nakłonić emerytkę do podania danych osobowych. Zakład przypomina, że jego pracownicy nie dzwonią w sprawie czternastej emerytury i nie proponują pomocy przy wypełnianiu wniosku, ponieważ dodatkowe świadczenie roczne wypłaci z urzędu wraz z listopadowym świadczeniem.

„Czternastka” będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego.

Oszuści, którzy podają się za pracowników ZUS, liczą na ufność seniorów i chcą w ten sposób wyłudzić ich dane osobowe. Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości co do tożsamości osoby podającej się za pracownika Zakładu, powinien skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) pod nr tel. 22 560 16 00. O każdej próbie oszustwa należy również niezwłocznie powiadomić policję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: