Palenie liści i gałęzi na działce. Dron nas namierzy

Za oknem jesień, a wraz nią powrócił problem spalania zielonych odpadów w ogródkach i na działkach. Do działań wkroczył więc dron strażników miejskich, który takich palaczy będzie namierzał bez trudu. W ostatnim czasie przekonał się o tym jeden działkowicz ze Stogów.

Spalanie liści, gałęzi czy trawy jest zakazane. Takie odpady na terenie ogródków działkowych powinno się kompostować. Niestety wiele osób zapomina o tym fakcie i zamiast do kompostownika, wrzuca pozostałości roślin do ogniska, za co grozi 500 zł mandatu.

Problem ten wraz z  nadejściem jesieni niestety się nasilił. Do akcji wkroczył więc dron Straży Miejskiej w Gdańsku, który z łatwością namierza działkowych palaczy. Pozwala on na sprawdzenie dużego obszaru w bardzo krótkim czasie.

Ekopatrol strażników miejskich w związku z kilkoma sygnałami o spalaniu i podrzucanie śmieci postanowił skontrolować teren tamtejszych ogródków działkowych.

Podczas kontroli z użyciem drona, mundurowi zauważyli zadymienie na jednej z działek. Okazało się, że jej właściciel spalał odpady zielone. Funkcjonariusze ukarali go mandatem i kazali mu ugasić ognisko – poinformowała Marta Drzewiecka, rzeczniczka SM Gdańsk

Przyłapani na gorącym uczynku tłumaczą się  funkcjonariuszom niewiedzą i nieznajomością przepisów. Te obowiązujące na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych określa regulamin uchwalony przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców. Zielone odpady na działce powinno się wrzucać do kompostownika, w domu do pojemnika bio.

Każda działka zgodnie z regulaminem musi być wyposażona w kompostownik. Zakaz dotyczy także właścicieli domków jednorodzinnych z ogrodami. W ich przypadku pozostałości z prac ogrodniczych powinny trafić do pojemnika z odpadami bio.

Dron, którego strażnicy miejscy mają od czerwca ubiegłego roku, pomaga im namierzyć osoby, które palą śmieciami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: