Pierwsze odmowy udziału w Spisie Powszechnym 2021 na Pomorzu trafiły już na policję

Aktualnie trwa sumowanie liczby Pomorzan , którzy wzięli udział w spisie powszechnym. Na policję trafiły już również pierwsze sprawy tych , którzy odmówili udziału w spisie. Mogą teraz za tą odmowę słono zapłacić. Grozi im nawet 5 tysięcy złotych grzywny.

Po bardzo intensywnym finiszu Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, dane z systemów informatycznych wciąż spływają do urzędów. Według wstępnych szacunkowych danych  GUS frekwencja w całym kraju przekroczyła  ponad 95 procent mieszkań objętych obowiązkiem.

Sumowanie pełnej liczby osób, które w województwie pomorskim zrealizowały swój obowiązek spisowy potrwa jeszcze kilka dni.

Niestety zgodnie z Ustawą o statystyce publicznej te osoby, które odmówiły udziału w obowiązkowym spisie powszechnym muszą się liczyć z przykrymi konsekwencjami – wliczając grzywnę, która wynieść może nawet 5 tysięcy złotych.

 Kary nie są naliczane z automatu,  a indywidualnie orzekane przez sąd. Już Przypadków kategorycznej odmowy uczestnictwa w spisie nie było wiele, zaledwie kilka w skali województwa. Wówczas kierowano na policję zawiadomienia o popełnieniu czynu zabronionego – przekazał Zbigniew Pietrzak z Urzędu Statystycznego w Gdańsku

Na chwilę obecną nie wiadomo, czy i z jakim skutkiem zakończyły się postępowania w sprawach zgłoszonych do pomorskiej policji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: