Pionierska operacja gdańskich lekarzy

Specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, jako pierwsi w Polsce przeprowadzili zabieg wprowadzenia zastawki MyVal serca do zdegenerowanej protezy biologicznej.

Zespół zdecydował się na małoinwazyjny zabieg, który trwał zaledwie 40 minut. Dzięki temu pacjent po dwóch dniach mógł już opuścić szpital. Lekarze Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej oraz I Kliniki Kardiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego operowali 81-letniego pacjenta. Mężczyzna miał problemy ze swoją protezą zastawki, która została wprowadzona do jego organizmu 12 lat temu i przez ten czas uległa degeneracji.

Niestety stan chorego nie pozwalał na operację kardiochirurgiczną, dlatego  lekarze zdecydowali się na inne małoinwazyjne rozwiązanie. Operatorzy dostali się do serca przez nakłucie żyły udowej, aby dotrzeć do lewego przedsionka.


Jest to zabieg bardzo mało inwazyjny, przeznaczony pacjentom, dla których leczenie chirurgiczne, a więc reoperacja, wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem – tłumaczy dr hab. Dariusz Jagielak z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK. – Jako pierwsi w kraju, i jedni z pierwszych na świecie, wykorzystaliśmy zastawkę MyVal firmy Meril. Cechuje się ona dużą elastycznością części dystalnej, w związku czym nawigacja w małej przestrzeni prawego i lewego przedsionka była zaskakująco łatwa, a sam zabieg trwał tylko 40 minut

 Po przeprowadzonym zabiegu w trybie „zastawka w zastawkę” 81 – letni pacjent mógł opuścić szpital już po dwóch dniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: