Gdańsk w ECS organizuje wieczór autorski prof. Marcina Matczaka

W Europejskim Centrum Solidarności w ramach Gdańskiego Tygodnia Demokracji odbędzie się wieczór autorski wokół książki „Jak wychować rapera. Bezradnik”. Twórcą jest prof. dr hab. Marcin Matczak – radca prawny, profesora nauk społecznych, specjalisty w zakresie prawa publicznego, interpretacji prawniczej i sądowego stosowania prawa, a prywatnie taty Maty. W kilkudniowe wydarzenie zaangażowanych jest 40 proc. szkół w Gdańsku.

Miasto Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności i Uniwersytet Gdański zorganizują warsztaty, debaty, miniwykłady i spotkania autorskie wokół książek. Od 11 do 15 października potrwa Gdański Tydzień Demokracji. W tym roku wiele aktywności adresowanych jest do przedszkolaków, uczniów i studentów, a wspólne hasło brzmi: Nasze prawa i wolności. W ramach wydarzenia za publiczne środki odbędzie się wieczór autorski wokół głośnej książki prof. Marcina Matczaka, służbowo radcy prawnego, prywatnie taty Maty, traktującej o relacji ojca z synem, patodemokracji i potrzebie rebelii – „Jak wychować rapera. Bezradnik” (Znak, 2021).

Przypomnijmy, że zdaniem Matczaka wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego jest to policzek wymierzony we wszystkich, dla których praworządność jest ważna.

– Wydaje mi się, że ten ruch jest specjalnie obliczony na taką prowokację, żebyśmy teraz dyskutowali i się wzburzali – powiedział Matczak w programie Onet Rano. – Takich ruchów było bardzo wiele – mówi profesor

Według prawnika niewiarygodne jest to, że Piotrowicz, który jest symbolem łamania konstytucji teraz ma nagle o nią dbać.

Warto tutaj nadmienić, że ECS jest finansowany z budżetu Państwa, jak i z budżetu miasta Gdańska.

Gdańsk wyda 55 tys. zł na szkolenie nauczycieli z LGBT+

Dulkiewicz o Gdańskim Tygodniu Demokracji

– Odpowiedzialności ze demokrację nie można porzucić, zbyć, komuś przekazać. Wiemy o tym zapewne, ale w praktyce bywa różnie. Stąd idea Gdańskiego Tygodnia Demokracji, święta świadomych i aktywnych obywateli. Chcemy dyskutować, słuchać ekspertów, znajdować rozwiązania dla aktualnych problemów – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Szczególnie zależy mi na młodych, bo to oni od nas przejmą pałeczkę w sztafecie pokoleń oraz nauczycielach, którzy na co dzień troszczą się o ten nasz największy narodowy skarb. Serdecznie zapraszam gdańszczanki i gdańszczan na Gdański Tydzień Demokracji.

Zaangażowanie w Gdański Tydzień Demokracji przedszkoli i szkół w liczbie 65 placówek, co stanowi niemal 40 proc. gdańskiej bazy, to tegoroczna nowość. Tym samym zainagurowany zostanie pilotażowy projekt pod nazwą Gdańskie Lekcje Obywatelskie. W każdej placówce, która przystąpiła do projektu, w najbliższym roku szkolnym zrealizowanych zostanie sześć lekcji. Ich przesłaniem jest edukowanie dzieci i młodzieży do aktywnego życia obywatelskiego. Scenariusz zajęć przygotowali eksperci – nauczyciele należący do sieci Kreatywna Pedagogika, innowacyjnego projektu doskonalenia zawodowego gdańskich nauczycieli, realizowanego od siedmiu lat przy Wydziale Rozwoju Społecznego gdańskiego magistratu.

Gdańsk wydał 17 tys. zł na „mega hit” z okazji Sprzątania Świata

Wybory do samorządów uczniowskich

Co ciekawe, na start Gdańskiego Tygodnia Demokracji we wszystkich szkołach, które przystąpiły do projektu Gdańskich Lekcji Obywatelskich, odbędą się o tej samej porze wybory do samorządów uczniowskich, poprzedzone kampanią wyborczą na wzór tej dorosłej, jaką znamy z wyborów parlamentarnych czy samorządowych, oraz głosowania budżetów uczniowskich.

– Takie działania owocują zaangażowaniem uczniów w sprawy szkoły. Dają praktyczną wiedzę i umiejętności, a także poczucie sprawstwa i przekonanie, że zmiana jest możliwa. A w skali całego miasta czynią z nas, wszystkich uczniów i nauczycieli, wspólnotę na wzór tej dużej, narodowej wspólnoty – mówi dr Agnieszka Tomasik, koordynatorka Kreatywnej Pedagogiki i dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku.

Już następnego dnia, nauczyciele i powołani mocą głosów wyborczych członkowie nowych samorządów szkolnych wezmą udział w specjalnie do nich adresowanych wykładach i warsztatach, podczas których usłyszą nie tylko ekspertów, ale i swoich zaangażowanych obywatelsko rówieśników.

– To prawdziwa radość, że będziemy gościć młodych ludzi w Europejskim Centrum Solidarności, edukacja do demokracji to jedna z misji naszej instytucji – mówi Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora ECS ds. kultury obywatelskiej. – Mamy bardzo wiele tematów do omówienia. Od dobra wspólnego, przez zagrożenia, które czyhają na nasze wolności, aż po prawa do nieposłuszeństwa obywatelskiego.

W programie znajdą też coś dla siebie dorośli. Studentów może zainteresować debata na Uniwersytecie Gdańskim – „Na ulicach i na ekranach monitorów – o różnych formach uczestniczenia w demokracji”. Rodzicom polecamy dwie aktywności. Debatę pod hasłem „Edukacja i demokracja. Jak mogą się uzupełniać?”, w której udział zapowiedziała m.in. Agnieszka Holland – reżyserka, scenarzystka, przewodnicząca Europejskiej Akademii Filmowej, pierwsza kobieta w 46-letniej historii Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, która zdobyła Platynowe Lwy za całokształt twórczości. A także

Pracodawców i ekspertów rynku pracy powinna zainteresować debata – „Marazm już był. Czas na zaangażowanie”, podczas której uczestnicy będą poszukiwać odpowiedzi na pytania, jak zmieniać strukturalne warunki pracy, edukacji i życia tak, żeby zbudować w młodych ludziach zaangażowanie. Tym zaś, których pasją jest czytanie, rekomendujemy spotkanie z gośćmi z Krakowa – Henrykiem Woźniakowskim, publicystą, wydawcą i tłumaczem, przez 30 lat prezesem Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak oraz dr Dominiką Kozłowską, publicystką, filozofką i działaczką społeczną, która w tym roku przejęła stery wydawnictwa. Mowa będzie m.in. o roli wydawcy w budowaniu demokracji, gustach czytelniczych Polaków i przyszłości książek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: