Medale okolicznościowe upamiętnią Rok Tadeusza Wendy

Rok 2021  został ogłoszony rokiem Tadeusza Wendy. Odsłonięcie nowego pomnika legendarnego budowniczego na molo Rybackim czy też mural z podobizną inżyniera na ścianie budynku przy ul. Władysława IV  to tylko jedne z nielicznych elementów, które podkreślają związaną z tą postacią wyjątkową, bo 100. rocznicę rozpoczęcia budowy portu w Gdyni.

Teraz do tych działań związanych z rokiem Wendy w Gdyni dołączyły właśnie okolicznościowe medale w limitowanym nakładzie. Limitowana edycja medali  została opracowana przez pomorskich numizmatyków. Gdański oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego wyemitował zaledwie kilkadziesiąt sztuk posrebrzanych, pomiedziowanych i pobrązowionych medali z wizerunkiem słynnego inżyniera oraz symbolicznymi gdyńskimi obiektami.

Na awersie medalu  przedstawiono popiersie Tadeusza Wendy, które powstało na bazie archiwalnej fotografii z 1918 roku i zostało wzbogacone o dźwigi portowe. Z kolei na rewersie medalu znajdziemy zebrane w jednym miejscu symbole rozwoju Gdyni. Jest to dobrze znany Domek Abrahama, czyli jeden z najstarszych gdyńskich budynków oraz Sea Towers, nowoczesna wizytówka miasta usytuowana tuż przy jednym z nabrzeży.

( fot: gdynia.pl)
( fot: gdynia.pl)

 

Całość będzie uzupełniał  herb Gdyni z datami 1926-2021.

Medal okolicznościowy został  wyemitowany z inicjatywy Aleksandra Kuźmina. Autorami projektu  są Andrzej Denis (awers) oraz Dariusz Świsulski (rewers). Medal został wykonany przez Wiesława Kuleja w firmie Odlewnictwo Eksport-Import w Kłobucku.

Odsłonięcie muralu Tadeusza Wendy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: