W powiecie słupskim mieszkańcy będą mogli się przebadać czy nie mają boreliozy

Powiat słupski powrócił do programu profilaktyki boreliozy. Mieszkańcy powiatu będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań, które umożliwiają wykrycie choroby.

Program bezpłatnych badań w kierunku boreliozy Starostwo Powiatowe w Słupsku prowadzi od 2017 roku.  Tym razem zostanie  przebadanych 477  z powiatu słupskiego.

Program cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców, dlatego zdecydowaliśmy się go kontynuować. W 2019 roku na terenie funkcjonowania słupskiego sanepidu wykryto 174 przypadki boreliozy, a w 2020 roku było ich mniej, bo 91. W tym roku mamy dane z końca maja i przypadków boreliozy jest siedem – poinformował Paweł Lisowski, starosta słupski

Badania  prowadzone są od wczoraj i potrwają  do 20 listopada lub do wyczerpania puli bezpłatnych pakietów. Zapisy prowadzone są w przychodniach i ośrodkach zdrowia w miastach i gminach powiatu słupskiego ,  a także  w punktach pobrań Medycznego Laboratorium DIAGNOSTYKA S.A.

Z programu badań  mogą skorzystać osoby,  które skończyły 20 lat i u których wcześniej nie stwierdzono boreliozy. Każdego roku boreliozą zarażają się tysiące osób w całej Polsce. Rekordowym rokiem zachorowań był rok  2016 roku, kiedy zdiagnozowano ponad 21 tysięcy przypadków tej choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: